úterý, 19. leden 2021. Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Zaniklá tvrz. V pol. 14. stol. Jimramov koupil Archleb z Kunštátu, který tvrz v té době založil nebo již stála. Dále se zmiňuje r. 1392, kdy Archleb vybudoval blízký hrad Skály a tvrz byla pro lepší sídlo opuštěna. V 1. pol. 15 stol., kdy byla v majetku pánů z Cimburka se uvádí již jako pustá.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na nízkou ostrožnu, kde pravděpodobně stávala tvrz
Na jihu a na východě podél silnice jsou při bližším ohledání místy vidět možné pozůstatky původního hrazení v kontrastu s novodobou zdí.
© Roman Řezáč 10/2004

Není pochyb o tom, že v Jimramově tvrz stála. Jen se uvažuje o dvou možných místech. První, často uváděné literaturou, je místo, kde dnes stojí zámek. Ovšem místní tradice ji zásadně uvádí na klesající nízké ostrožně nad soutokem Svratky a Fryšávky. Dnes na tomto místě stojí dva domky, čp. 50 156. Tato poloha je opravdu vhodná a pro sídlo typická. Této možnosti nasvědčuje i to, že v jednom z domů se zachoval valeně klenutý sklep a také na jižním a především východním okraji se zachovaly pozůstatky možného hrazení, které ostře kontrastují s novodobou zdí. To však může potvrdit jen archeologický výzkum. Proto je potřeba místo zde uváděné brát zatím jako podmíněné.
Roman Řezáč, 19.10. 2004

  historie

  O vzniku Jimramova se hovoří v souvislosti s kolonizací okolí a jak už jméno osady napovídá, postaral se o ní Jimram. V polovině 14.století získal Jimramov a okolí Artleb ze Stařechovic a Kunštátu. V této době se již tvrz uvádí, otázkou je, jestli ji založil právě on nebo existovala již dříve. Dále se uvádí v roce 1392, v té době však došlo k vybudování blízkého hradu Skály a tvrz byla buď opuštěna nebo

  Roman Řezáč, 19.10. 2004


  Vložit do oblíbených
  Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 2647
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=2647
  Uveřejněno: 19.10.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama