Kostel v Jiříkově byl postaven na místě staršího objektu v letech 1724–28 Johannem Georgem Aichbauerem na náklady šluknovských Harrachů. Obklopuje ho bývalý hřbitov s několika barokními sousošími.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 04/2010
Kostel stojí na návrší nad východním okrajem jiříkovského náměstí. Příjezd od Rumburka po silnici II/263 (dále po několika stech metrech končí na hraničním přechodu Jiříkov/Ebersbach), parkování možné přímo pod kostelem. Na náměstí zastavují i autobusy linek z Rumburka a Šluknova. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně v pátek od 17.00 a v neděli od 8.30.
Ivan Grisa, 9.4. 2010
historie

Kostel svatého Jiří v Jiříkově

Vzhledem k nárůstu počtu duší, způsobenému hospodářským rozvojem Šluknovského výběžku, daným blízkostí saské hranice, bylo třeba nahradit malý a zchátralý kostel v Jiříkově novým objektem. První plány vypracoval vídeňský Johann Lucas von Hildebrandt, pro velkou nákladnost však byly hrabětem z Harrachu zamítnuty. V letech 1724–28 kostel nakonec postavil podle svých návrhů pražský stavitel Johann Georg Aichbauer. Velký jednolodní kostel s věží v ose západního průčelí a půlválcovým závěrem obklopoval hřbitov, v jehož jihovýchodním nároží byla postavena márnice. U obou vchodů na něj byla umístěna barokní sousoší. Roku 1890 byl změněn tvar věžní helmice z původní cibulové (poškozené roku 1840 bleskem a 1868 bouří) na dnešní jehlancovou. Po roce 1945 celý areál zchátral, kostel byl opraven koncem 20. století.

Ivan Grisa dle Klára Mágrová: Architektonické návrhy J. L. von Hildebrandta, doprovodný text k výstavě v rumburské loretě, 2009, 9.4. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Jiříkov

Místa v okolí

 Rumburk
 morový sloup
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Dymník
 Šluknov
 Hrádek-Burgsberg
 kostel sv. Václava
 Zahrady
 Vlčí hora
 evangelický kostel
 dům U Frinda
 socha lva
 Schönbuch
 Varnsdorf
 Dlouhý Důl – VPZ
 Světlík
 Šternberk
 Vlčí Hrádek
 Kyjovský hrad
 Jeskyně víl
 Brtnický hrádek
 Jánský kostel
 radnice
 kostel sv. Josefa
 Mikulášský kostel
 Křížová hora
 Tolštejn
 Tříhraniční kámen
 kostel sv. Jiří
 Niedermühle
 radnice
 Weifberg
 Dolní Chřibská
 Na Tokáni
 akvadukt
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 Mariina vyhlídka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství
Dobrovského náměstí 379/11
408 01 Rumburk
Tel: 412 332 413
http://rumburk.farnost.cz/
fara.rumburk@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 3804
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama