Kostel ve Velkém Šenově existoval nejpozději roku 1341. Prošel zřejmě přestavbami od 15. do 18. století, současný vzhled pochází z roku 1780. Severozápadně od něj sousoší sv. Jana Nepomuckého s anděly.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 01/2010
Velkým Šenovem prochází silnice III. třídy, která na vjezdu do města od Rumburka odbočuje z II/266. U kostela lze parkovat. Od železniční stanice či autobusové zastávky na náměstí je to ke kostelu několik desítek metrů. Kostel je přístupný při pravidelných bohoslužbách: ve čtvrtek od 18.00, v neděli od 10.30.
Ivan Grisa, 31.1. 2010
historie

Kostel svatého Bartoloměje ve Velké Šenově

Velký Šenov je doložen jako farní ves roku 1341. Míra zachování původních prvků v dnešním kostele není jistá, stavba byla zřejmě zasažena řadou válečných událostí v 15.–18. století. Poslední doložená úprava byla provedena roku 1780, z té doby pochází horní část věže. Po roce 1945 kostel zchátral, tento stav trvá dodnes. Severozápadně od kostela, na rohu bývalého hřbitova, je umístěno monumentální sousoší svatého Jana Nepomuckého s anděly od J. G. Riedela z roku 1728.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 4, Academia 1982, 31.1. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Velký Šenov

Místa v okolí

 Lipová
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Tanečnice
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 Weifberg
 evangelický kostel
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Niedermühle
 Vlčí hora
 Vlčí Hrádek
 Jeskyně víl
 Zahrady
 Dlouhý Důl – VPZ
 Kyjovský hrad
 Schönbuch
 Winterstein
 Neuer Wildenstein
 Dymník
 dům U Frinda
 socha lva
 Na Tokáni
 Frienstein
 Rudolfův kámen
 Šauenštejn
 Sokolí hnízdo
 Pravčická brána
 Rumburk
 kamenný most
 morový sloup
 Vilemínina stěna
 kostel sv. Jiří
 Mariina vyhlídka
 Dolní Chřibská
 Falkenštejn
 akvadukt
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiří
 radnice
 rozhledna Janov
 Světlík
 Suchá Kamenice
 Křížová hora
 Jedlová
 Tolštejn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Farní 154
407 77 Šluknov
Tel: 412 386 485
http://www.sluknov.farnost.cz/
sluknov.farnost@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 8749
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama