Základy jednodílného nevelkého hradu ze 14. století, nedaleko vsi Suchova. Jako jeden z majitelů se udává v roce 1417 Jan Lýsek z Brandýsa, možná otec známého hejtmana a vojevůdce Jana Jiskry z Brandýsa. V roce 1486 se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hradní těleso
©Martin Kabeláč 03/2007
Cesta na hrad Kanšperk: projít celou obcí Suchov až na její horní jižní konec. Poté zahnout na západ , klesnout cca 200 m úbočím do údolíčka z něhož se zvedá "kopeček" s hradem.
Martin Kabeláč, 8.2. 2010
historie

Hrad se poprvé připomíná v r. 1360, kdy sirotci Milota a Beneš z Kanšperku odevzdali hrad a třetinu Dolního a Horního Němčí, Korytné a část Volenova (dnes součást Nivnice) Franku a Petru z Kunovic. V r. 1404 byl vlastníkem hradu Beneš Doupovec z Kanšperku, v r. 1406 Beneš z Otěšic a v r. 1417 Jan Lysek z Brandýsa. Lysek byl nepřítelem husitů, a proto se hradu v husitských válkách zmocnil Petr Strážnický z Kravař, který kanšperský statek s hradem zastavil Drslavu z Nákla a jeho manželce Elišce z Roštína. Jiří Stážnický z Kravař tuto zástavu obnovil. Hrad byl pravděpodobně zničen za česko-uherských válek, poněvadž je v r. 1486 uváděn jako pustý. Dodnes se z něho zachovaly jen malé zbytky.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 21.4. 2004

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 Horní Němčí
 větrný mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 vinné búdy
 sloup Panny Marie
 sv. Antonín
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Strání
 Strání
 Vojšice
 Volenov
 Vlčnov
 rozhledna U Křížku
 kostel sv. Alžběty
 Obora
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 synagoga
 sousoší Panny Marie
 městské opevnění
 Veselí nad Moravou
 Baťův kanál
 Panský dům
 Bánov
 Travičná
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Uherský Ostroh
 Včelíny
 Letecké muzeum
 Nezdenice
Základní informace místa
ID místa: 652
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama