Zámek byl roku 1664 přestavěn ze starší tvrze Janem Ekersdorfem z Hlaváče. V roce 1928 zámek koupil bratr pozdějšího prezidenta Beneše, Bedřich. Po r. 1948 byl zámek Benešům zabaven, a obcí využíván k bytovým účelům. Dnes je v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 5/2010
Ze jména obce lze usuzovat na její vznik v období kolonizace, přívlastek jí dali její první majitelé Pluhové, kteří byli ve službách pánů z Hradce. Poprvé je doložen v r. 1267 Oldřich Pluh, člen družiny Oldřicha z Hradce, v r. 1329 pak jeden z jeho potomků Ctibor, jenž byl tehdy purkrabím na (Jindřichově) Hradci. Z dalších držitelů Žďáru známe Chvala ze Žďáru, který připojil svou pečeť ke stížnému listu kostnickému koncilu proti upálení mistra Jana Husa. Od něho získal žďárský statek s tvrzí a dvorem Albrecht Růt z Dírného (1437). Po něm následovali bratři Prokop a Jan z Vojslavic, kteří si vyprosili v r. 1457 od krále Ladislava Pohrobka Žďár jako odúmrť. Od posledních držitelů žďárského statku z rodu vladyků Vojslavských, Heřmana a Mikuláše, koupila statek (1549) Míla z Broumovic, ale již v r. 1557 prodala tvrz (která se připomíná poprvé), dvůr, pivovar a ves Pluhový Žďár Dorotě Ostrovcové, rozené Leskovcové na Proseči, která koupený statek připojila k Proseči. V r. 1635 získal žďárskou tvrz s příslušenstvím Jan Ekersdorf z Hlaváče, který tvrz přestavěl (1664). Syn Jana z Eckersdorfu Václav, jenž měl majetek v Žimuticích, prodal v r. 1664 tvrz, dvůr, pivovar a ves Pluhův Žďár hraběti Humprechtu Janu Černínovi z Chudenic. V r. 1684 prodal Humprechtův mladší syn Tomáš žďárský statek Václavu Vojtěchu z Eckersdorfu na Brandlíně. Po něm následovali hraběnka Marie Markéta Kolovratová, rozená Slavatová (1688 - 1692), Jan Pecelius z Adlersheimu (do r. 1696), Deymové ze Stříteže (1717 - 1782) a Marie Anna Janovská z Janovic, od níž koupil Pluhův Žďár v r. 1793 kníže Václav Paar. Jeho potomci hospodařili na žďárském státu spojeném s Kardašovou Řečicí až do 20. let 20. století. Roku 1928 koupil od Paarů zámek v rámci pozemkové reformy bratr pozdějšího prezdenta Beneše Bedřich. Tvrz stojící uprostřed…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 1986 (doplněno redakcí hrady.cz), 16.8. 2004
otvíračka

na zámku probíhá rekonstrukce, přesto je příležitostně přístupný - o akcích (výstavy atd.) informují www stránky objektu. K zámku zřejmě patří i sousední hospodářský dvůr, kde lze zastihnout majitele, po dohodě s ním je možná individuální prohlídka.

Zany, 16.8. 2004

Půdorys místa

půdorys s vyznačením stavebních fází
© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, díl 2 K-P, ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Pluhův Žďár

Místa v okolí

 Červená Lhota
 Dírná
 boží muka
 kostel sv. Ottona
 Kardašova Řečice
 boží muka
 Chotěmice
 Čertův kámen
 Babky
 kostel sv. Barbory
 Lžín
 Mezná
 Rýdův kopec
 Budislav
 boží muka
 židovský hřbitov
 Tučapy
 synagoga
 Mnich
 Brandlín
 Nežárecká brána
 Hamr
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Jindřichův Hradec
 Choustník
 židovský hřbitov
 Choustník
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Nová Včelnice
 Dráchov
 Myslkovice
 Soběslav
 židovský hřbitov
 Čermákův vrch
 Jemčina
 Talíř
 měšťanský pivovar
 radnice
 Weisův dům
 Poštovský dům
 nová radnice
 sokolovna
 děkanství
 kaple Kalvárie
 Svákov
 kostel Všech Svatých
 Kamenice nad Lipou
 Skalice
 Horusický rybník
 Vítkův Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Fuglhaus, Flughaus
 židovský hřbitov
 Višněvice
Kontaktní informace
Radim Beneš
Pluhův Žďár 68
378 24
Tel: +420 384 383 589; +420 777 189 059
http://www.pluhuvzdar.cz
posta@pluhuvzdar.cz
Základní informace místa
ID místa: 2506
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama