Zaniklá tvrz ze 14. století Beneše z Chotěmic, zmiňovaná i v dějinách Lovětína r. 1432, zanikla koncem 16. stol. a zůstal jen hospodářský dvůr. Jan Sádlo z Kladrubec prodal počátkem 16. stol tvrz, dvůr a ves Kateřině, kněžně Saské.
Hlavní obrázek místa
Chotěmice
© Jiří Čížek 05/2019
Malá obec Chotěmice se stovkou obyvatel je doložena od r. 1381 a leží na vedlejší silnici asi 4,5 km západně od Deštné u Jindřichova Hradce. Nachází se v oblasti mimo železnici i síť značených turistických cest. Po tvrzi ze 14. stol. se již nezachovaly žádné stopy.
11.6. 2019
historie

Ve vsi Chotěmicích (hodinu cesty severně od Dírného) byla tvrz až do 16. věku. Nejstarší její držitel Beneš z Chotěmic prodal r. 1381 les Koberný u Košic klášteru Ústskému. Současně žil Erazim z Chotěmic. Roku 1405 seděl tu Hanuš Šorc z Lipolce, předek potomních Šorcův z Valu. O Petrovi z Chotěmic (r. 1432) vypravuje se v dějinách Lovětína. Roku 1453 uvodí se Litvín z Nemyšle, seděním na Chotěmicích, jenž měl r. 1467 nevoli se Soběslavskými, ani mu vzali koně a jiné věci, o jichž navrácení pana Jana z Rožemberka žádal. Jan Sádlo z Kladrubec prodal kdysi na počátku 16. věku tvrz, dvůr a ves Chotěmice Kateřině, knižně Saské. Její dceři Anně Hradecké, kněžně Münsterberské, obnoven vklad Chotěmic roku 1546 Vilémem Sádlem z Kladrubec, synem Janovým. Adam ze Hradce prodal r. 1582 dne 30. března dvůr a ves Chotěmice Anně Růtové ze Sulevic a na Dírném. Za dvorem Chotěmským se tvrziště dosud spatřuje. Mezný.…  číst dále

August Sedláček: "Hrady, zámky a tvrze království Českého", sv. IV "Vysočina Táborská", Praha 1885, 20.5. 2019

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Chotěmice

Místa v okolí

 Červená Lhota
 Budislav
 kostel sv. Ottona
 boží muka
 Dírná
 Tučapy
 židovský hřbitov
 synagoga
 Pluhův Žďár
 Mezná
 Choustník
 Choustník
 Mnich
 Brandlín
 Lžín
 Čermákův vrch
 Čertův kámen
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 Kardašova Řečice
 boží muka
 Radenín
 synagoga
 židovský hřbitov
 Babky
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 Černovice
 synagoga
 fara
 Hroby
 Dráchov
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Skalice
 Svákov
 Rýdův kopec
 Údolský hrádek
 Višněvice
 kostel Všech Svatých
 Višněvice
 Sudkův Důl
 Nová Včelnice
 boží muka
 Kamenice nad Lipou
 Bílkův dům
 Chýnov
 Hamr
 Talíř
 měšťanský pivovar
 Weisův dům
 radnice
 Poštovský dům
 nová radnice
 děkanství
 kaple Kalvárie
 sokolovna
 Kozí hrádek
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 Jindřichův Hradec
 Horusický rybník
 Měšice
 sokolovna
Základní informace místa
ID místa: 14099
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama