Částečně přestavěná zrekonstruovaná dvoupatrová budova renesanční tvrze tvořící západní část dvora z 1. pol. 16. st. Původně součást zvíkovského manství, po r. 1577 se osada i dvůr staly za Voršily Vrábské z Bukova součástí sousedních Drahenic.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí dvora s budovou bývalé tvrze
© Filip Matoušek 07/2006
Ves Draheničky leží asi 6 km jižně od Březnice a 5 km západně od Mirovic. Pokud pojedete od Ráztel či Svučic směrem na Drahonice, budete celý areál bývalého dvora i s budovou původní renesanční tvrze míjet po své levé ruce hned na okraji Draheniček. Budova původní renesanční tvrze tvoří západní část statku č.p. 1 (nyní v soukromém majetku) a je v současné době po celkové rekonstrukci.
Filip Matoušek, 4.8. 2006
historie

První historické zmínky o osadě dokládají, že byla součástí manství příslušnému ke královskému hradu Zvíkovu a zde sídlící zemané měli tedy ke hradu povinnost manské služby. Roku 1323 získal Draheničky Petr z Rožmberka jako doživotní dar od krále Jana Lucemburského. V průběhu 15. století se připomínají Jakub z Draheniček, man Mareš Havel a k roku 1472 Petr Štěpek z Draheniček. Dvorec v „malých Drahenicích“ je výslovně zmiňován v polovině 16. století a poté roku 1577, kdy zde sídlil Volf Rozvadský z Nešova. Jakožto součást zvíkovského panství však v témže roce odprodal jeho majitel Kryštof ze Švamberka celou osadu Draheničky i s dvorem Voršile Vrábské z Bukova, která ji spojila se svým zbožím v Drahenicích. Od té doby nebyla tvrz využívána jako panské sídlo a spolu s dvorem sloužila pro zemědělské účely. Roku 1994 byl celý objekt dvora díky předchozímu hospodaření místního JZD a ZD ve velmi…  číst dále

© T. Durdík, F. Kašička, B. Nechvátal (in Hrady, hrádky a tvrze na Písecku, Prácheňské muzeum Písek 1995), 4.8. 2006

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Mišovice

Místa v okolí

 Drahenice
 Uzeničky
 Hostišovice
 kostel sv. Klimenta
 židovský hřbitov
 Myslín
 Křikava
 Mirovice
 Horosedly
 pivovar Herold
 výklenková kaple
 Hrochův Hrádek
 kostel sv. Rocha
 silniční most
 Březnice
 synagoga
 kostel sv. Václava
 židovské ghetto
 Dolní Nerestce
 Boudy u Čimelic
 synagoga
 židovský hřbitov
 empírový most
 Kosatínský viklan
 Rakovice
 radnice
 socha sv. Barbory
 Ženatý dub
 Vintíř
 Čimelice
 Čimelice
 Starosedlský Hrádek
 Lety
 Hrádek
 Zalužany
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Tochovice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Chraštice
 Buzice
 Strážovice
 boží muka
 Karlov
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Cerhonice
 Škvořetice
 Bukovany
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Zbenice
 Hvožďany
 Varvažov
 Rtišovice
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Kateřiny
 Orlík nad Vltavou
 Varvažov
 Tchořovice
 Vysoká u Příbramě
 Hůrka u Vranovic
 Lnáře
 Sedlice
 Voltýřov
 Žďákovský most
 Památník Vojna
 Třemšín
 Třemšín
 Čekanice
 Hengst
 Smolotely
 Pole
 Záboří
 Vráž
 Kadov
 Pětnice
Základní informace místa
ID místa: 4488
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama