Kostel jihovýchodně od náměstí v Horním Dvořišti vznikl zřejmě při vysazení městečka, které mělo zajišťovat provoz na stezce do Cáhlova (Freistadtu). Nově byl vystavěn před rokem 1511, barokně přestavěn po požáru 1738. Jižně od něj velká fara.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu
© Ivan Grisa 05/2010
Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají pravidelně o nedělích od 11.00.
Ivan Grisa, 16.5. 2010
historie

Kostel svatého Michaela Archanděla v Horním Dvořišti

Kolem poloviny 13. století vysadil Vok z Rožmberka pravděpodobně na místě vsi Myšlany nové městečko, které mělo zajišťovat provoz na stezce do Cáhlova (Freistadt) a v blízkých stříbrných dolech. Jeho německý název zněl Haid, později Oberhaid, česky Myšlany. Současné české pojmenování se objevuje až roku 1841. Součástí městečka byl i kostel, zřetelně zapojený do jeho urbanistického rozvrhu polohou v koutě náměstí a hlavní komunikace směrem do Rakous. Jako farní se připomíná poprvé roku 1339. Současná stavba pochází z přelomu 15. a 16. století, dokončena byla roku 1511. Roku 1738 kostel spolu s většinou městečka vyhořel a následně byl obnoven barokně s tím, že se zachovala řada gotických prvků (zejména presbytář). Stejně jako celé městečko zchátral po roce 1945, kdy došlo k nucené výměně obyvatel. Opraven byl v 90. letech 20. století.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a K. Kuča: Města a městečka..., 2. díl, Libri 1997, 16.5. 2010

Půdorys místa


© Pavel Zany Komárek 05/2010
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Horní Dvořiště

Místa v okolí

Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Horní Dvořiště
Náměstí 42
382 73 Vyšší Brod
Tel: 380 746 795
Základní informace místa
ID místa: 9081
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama