Kostel je původně románská stavba z pol. 13. stol. Goticky přestavěn v první čtvrtině 15. stol. Do dnešní doby dochovány gotické úpravy východní části. První barokní přestavba kostela proběhla před r. 1655. Při poslední přestavbě r. 1787 získal současný vzhled. Poslední úprava v roce 1902.
Hlavní obrázek místa
Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu
© Pavel Vítek 10/2015
Obec Staré Město leží severozápadně od centra Bruntálu v těsné blízkosti města při silnici II/452, spojující Bruntál s Vrbnem pod Pradědem. Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie leží v severovýchodní části obce, po pravé straně od silnice při jízdě z Bruntálu. Vysoká kostelní věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 14.11. 2015
popis

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie patří mezi nejvýznamnější stavby spojené s historií města Bruntálu. Právě u tohoto kostela bylo zaznamenáno první sídlo kolonizátorů. V roce 1974 byly zjištěny základy kamenné hradby u vnitřního příkopu, vnější příkop a starší základy vnějšího opevnění, na kterém dnes stojí hradební zeď hřbitova. V roce 2002 bylo pod současnou sakristií nalezeno devět římských denárů a mohutná, tři metry tlustá zaoblená kamenná románská zeď. Další nálezy dokládající jeho velikost byly učiněny v roce 2011. Unikátní nástěnné malby na stěnách, zobrazující biblické postavy a výjevy byly objeveny v roce 1994. Kostel představoval rozměrnou budovu s vysokou dvoupatrovou věží zakončenou barokní bání a korouhví. Ta vystupovala z fasády nad hlavním vstupem. Na vysoké střeše lodi a presbytáře byly umístěny dvě šestiboké sanktusní věžičky s korouhvemi. Z jihu k presbytáři přiléhá přízemní…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecstaremesto.cz, 14.11. 2015

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1377. Staroměstský kostel je románská stavba z poloviny 13. století. Ta pravděpodobně nahradila starší objekt z roku 1213. Následně byla goticky přestavěna v první čtvrtině 15. století, nejpozději v roce 1419. Do dnešní doby se z této přestavby dochovaly gotické úpravy východní části. Z nich jsou zajímavé především reliéfy kamenných konzol klenby znázorňující býka, ženu, lva, orla a anděla. První barokní přestavba kostela proběhla někdy před rokem 1655. Při poslední přestavbě v roce 1787 nabyl kostel současného vzhledu. Kostelní loď byla přestavěna a podstatně zvýšena. Byla zazděna gotická okna v sakristii a prolomena nová se segmentovými záklenky. Hlavní loď byla zaklenuta valenou klenbou s výsečemi a vybudována zděná hudební kruchta. Z té doby pochází i většina vnitřního zařízení. Kostel prošel ještě několika menšími úpravami. Poslední zásadní úprava byla…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecstaremesto.cz, 14.11. 2015

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Staré Město

Místa v okolí

 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 panský dům
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Michala
 Široká Niva
 Široká Niva
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Antonína
 Malá Štáhle
 barokní most
 Moravická kyselka
 Tlustá Berta
 Malá Morávka
 Freudenštejn
 kostel sv. Michala
 lípa Hadí královna
 kosárna
 Zátor
 kostel sv. Josefa
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 Vrbno pod Pradědem
 vodopád
 Nová Ves
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 kašna
 kaple sv. Antonína
 evangelická zvonice
 Velký Roudný
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 mincovna
 radnice
 Fürstenwalde
 městské hradby
 Rýmařov
 Brantice
 Mnichov
 Janovice
 Spitzerova vila
 vodopády Bílé Opavy
 kostel sv. Kateřiny
 kašna
 Lafayettův dům
 Staré Heřminovy
 chata Ovčárna
 Hošťálkovy
 Petrovy kameny
 kaple sv. Hedviky
 Burkvíz
 chata Barborka
 Ježník
 Strálek
 Pustý zámek
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Michala
 Šternek
 Linhartovy
 Kobylí
 kostel Panny Marie
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bruntál
Nám. J. Žižky 6/8
792 01 Bruntál
Tel: 554 717 322, 732 255 267
http://www.farnostbruntal.cz
karel.peschke@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 12579
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

reklama