Kostel je původně románská stavba z pol. 13. stol. Goticky přestavěn v první čtvrtině 15. stol. Do dnešní doby dochovány gotické úpravy východní části. První barokní přestavba kostela proběhla před r. 1655. Při poslední přestavbě r. 1787 získal současný vzhled. Poslední úprava v roce 1902.
Hlavní obrázek místa
Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu
© Pavel Vítek 10/2015
Obec Staré Město leží severozápadně od centra Bruntálu v těsné blízkosti města při silnici II/452, spojující Bruntál s Vrbnem pod Pradědem. Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie leží v severovýchodní části obce, po pravé straně od silnice při jízdě z Bruntálu. Vysoká kostelní věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 14.11. 2015
popis

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie patří mezi nejvýznamnější stavby spojené s historií města Bruntálu. Právě u tohoto kostela bylo zaznamenáno první sídlo kolonizátorů. V roce 1974 byly zjištěny základy kamenné hradby u vnitřního příkopu, vnější příkop a starší základy vnějšího opevnění, na kterém dnes stojí hradební zeď hřbitova. V roce 2002 bylo pod současnou sakristií nalezeno devět římských denárů a mohutná, tři metry tlustá zaoblená kamenná románská zeď. Další nálezy dokládající jeho velikost byly učiněny v roce 2011. Unikátní nástěnné malby na stěnách, zobrazující biblické postavy a výjevy byly objeveny v roce 1994. Kostel představoval rozměrnou budovu s vysokou dvoupatrovou věží zakončenou barokní bání a korouhví. Ta vystupovala z fasády nad hlavním vstupem. Na vysoké střeše lodi a presbytáře byly umístěny dvě šestiboké sanktusní věžičky s korouhvemi. Z jihu k presbytáři přiléhá přízemní…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecstaremesto.cz, 14.11. 2015

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1377. Staroměstský kostel je románská stavba z poloviny 13. století. Ta pravděpodobně nahradila starší objekt z roku 1213. Následně byla goticky přestavěna v první čtvrtině 15. století, nejpozději v roce 1419. Do dnešní doby se z této přestavby dochovaly gotické úpravy východní části. Z nich jsou zajímavé především reliéfy kamenných konzol klenby znázorňující býka, ženu, lva, orla a anděla. První barokní přestavba kostela proběhla někdy před rokem 1655. Při poslední přestavbě v roce 1787 nabyl kostel současného vzhledu. Kostelní loď byla přestavěna a podstatně zvýšena. Byla zazděna gotická okna v sakristii a prolomena nová se segmentovými záklenky. Hlavní loď byla zaklenuta valenou klenbou s výsečemi a vybudována zděná hudební kruchta. Z té doby pochází i většina vnitřního zařízení. Kostel prošel ještě několika menšími úpravami. Poslední zásadní úprava byla…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecstaremesto.cz, 14.11. 2015

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Staré Město

Místa v okolí

 kaple sv. Michala
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Michala
 Široká Niva
 Široká Niva
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Antonína
 Malá Štáhle
 barokní most
 Moravická kyselka
 Tlustá Berta
 Malá Morávka
 Freudenštejn
 kostel sv. Michala
 lípa Hadí královna
 kosárna
 Zátor
 kostel sv. Josefa
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 Vrbno pod Pradědem
 Nová Ves
 vodopád
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 kašna
 kaple sv. Antonína
 evangelická zvonice
 Velký Roudný
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
 mincovna
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Michala
 radnice
 Fürstenwalde
 Brantice
 městské hradby
 Rýmařov
 Janovice
 Mnichov
 vodopády Bílé Opavy
 kostel sv. Kateřiny
 Spitzerova vila
 kašna
 Lafayettův dům
 Staré Heřminovy
 chata Ovčárna
 Hošťálkovy
 Petrovy kameny
 kaple sv. Hedviky
 Burkvíz
 chata Barborka
 Ježník
 Strálek
 Pustý zámek
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Michala
 Šternek
 Linhartovy
 Kobylí
 kostel Panny Marie
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bruntál
Nám. J. Žižky 6/8
792 01 Bruntál
Tel: 554 717 322, 732 255 267
http://www.farnostbruntal.cz
karel.peschke@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 12579
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

reklama