Kostel je původně románská stavba z pol. 13. stol. Goticky přestavěn v první čtvrtině 15. stol. Do dnešní doby dochovány gotické úpravy východní části. První barokní přestavba kostela proběhla před r. 1655. Při poslední přestavbě r. 1787 získal současný vzhled. Poslední úprava v roce 1902.
Hlavní obrázek místa
Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu
© Pavel Vítek 10/2015
Obec Staré Město leží severozápadně od centra Bruntálu v těsné blízkosti města při silnici II/452, spojující Bruntál s Vrbnem pod Pradědem. Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie leží v severovýchodní části obce, po pravé straně od silnice při jízdě z Bruntálu. Vysoká kostelní věž je nepřehlédnutelná.
Pavel Vítek, 14.11. 2015
popis

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie patří mezi nejvýznamnější stavby spojené s historií města Bruntálu. Právě u tohoto kostela bylo zaznamenáno první sídlo kolonizátorů. V roce 1974 byly zjištěny základy kamenné hradby u vnitřního příkopu, vnější příkop a starší základy vnějšího opevnění, na kterém dnes stojí hradební zeď hřbitova. V roce 2002 bylo pod současnou sakristií nalezeno devět římských denárů a mohutná, tři metry tlustá zaoblená kamenná románská zeď. Další nálezy dokládající jeho velikost byly učiněny v roce 2011. Unikátní nástěnné malby na stěnách, zobrazující biblické postavy a výjevy byly objeveny v roce 1994. Kostel představoval rozměrnou budovu s vysokou dvoupatrovou věží zakončenou barokní bání a korouhví. Ta vystupovala z fasády nad hlavním vstupem. Na vysoké střeše lodi a presbytáře byly umístěny dvě šestiboké sanktusní věžičky s korouhvemi. Z jihu k presbytáři přiléhá přízemní…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecstaremesto.cz, 14.11. 2015

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1377. Staroměstský kostel je románská stavba z poloviny 13. století. Ta pravděpodobně nahradila starší objekt z roku 1213. Následně byla goticky přestavěna v první čtvrtině 15. století, nejpozději v roce 1419. Do dnešní doby se z této přestavby dochovaly gotické úpravy východní části. Z nich jsou zajímavé především reliéfy kamenných konzol klenby znázorňující býka, ženu, lva, orla a anděla. První barokní přestavba kostela proběhla někdy před rokem 1655. Při poslední přestavbě v roce 1787 nabyl kostel současného vzhledu. Kostelní loď byla přestavěna a podstatně zvýšena. Byla zazděna gotická okna v sakristii a prolomena nová se segmentovými záklenky. Hlavní loď byla zaklenuta valenou klenbou s výsečemi a vybudována zděná hudební kruchta. Z té doby pochází i většina vnitřního zařízení. Kostel prošel ještě několika menšími úpravami. Poslední zásadní úprava byla…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecstaremesto.cz, 14.11. 2015

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Staré Město

Místa v okolí

 Bruntál
 kaple sv. Michala
 městské hradby
 panský dům
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Michala
 Široká Niva
 Široká Niva
 kaple sv. Josefa
 Malá Štáhle
 barokní most
 Moravická kyselka
 Tlustá Berta
 Malá Morávka
 Freudenštejn
 kostel sv. Michala
 lípa Hadí královna
 kosárna
 Zátor
 kostel sv. Josefa
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 Vrbno pod Pradědem
 vodopád
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 kaple sv. Antonína
 kašna
 evangelická zvonice
 Velký Roudný
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
 mincovna
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Fürstenwalde
 Brantice
 městské hradby
 Rýmařov
 Mnichov
 Janovice
 vodopády Bílé Opavy
 Spitzerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Lafayettův dům
 kašna
 Staré Heřminovy
 Slezská Harta
 chata Ovčárna
 Hošťálkovy
 Petrovy kameny
 kaple sv. Hedviky
 Burkvíz
 chata Barborka
 Strálek
 Ježník
 Pustý zámek
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Michala
 Šternek
 Linhartovy
 Kobylí
 kostel Panny Marie
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bruntál
Nám. J. Žižky 6/8
792 01 Bruntál
Tel: 554 717 322, 732 255 267
http://www.farnostbruntal.cz
karel.peschke@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 12579
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama