Budova radnice v městě Branná z let 1905-1906.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2022
Město Branná v okrese Jeseník se do r. 1949 nazývalo Kolštejn (stejně jako zdejší hrad), německy Goldenstein. První zmínky sahají k roku 1325, roku 1890 byla obec povýšena na město. Vzhledem ke poloze šlo vždy o silně německou obec. Správu zajišťovalo zdejší fojtství. Budova radnice byla postavena poměrně pozdě, až v letech 1905-1906. Zaujala místo podjezdové kůlny, patřící ke zdejšímu hotelu, který je zde dodnes. V letech 1973-1977 prošla radnice rekonstrukcí. Jádro města je od roku 1992 městskou památkovou zónou.
Rozehnal Ivo - zdroje: web branna.eu, cs.wikipedia.org, 2.8. 2022
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Branná

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 fojtství
 Branná
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Isidora
 Dalimilova rozhledna
 kaple sv. Rocha
 Pleče
 Vozka
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Mikuláše
 Červenohorské sedlo
 kostel sv. Martina
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 kostel sv. Václava
 fojtství
 pramen Moravy
 Stezka v oblacích
 Kalvárie
 Maršíkov
 ruční papírna
 jeskyně Na Pomezí
 Žerotínská sýpka
 Adolfovice
 Velké Losiny
 Strážník
 Vysoký vodopád
 Medvědí kámen
 Sobotín
 chata Švýcárna
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Priessnitzova hrobka
 kostel sv. Jiří
 Lázně Jeseník
 radnice
 Balneopark
 Obří výhledna
 dům Katovna
 Jeseník
 sanatorium Altvater
 Františkova myslivna
 Jelení studánka
 Ztracené kameny
 Alfrédova chata
Kontaktní informace
Branná 23
78825 Branná
Tel: 583 230 111
http://https://www.branna.eu
podatelna@branna.eu
Základní informace místa
ID místa: 16573
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama