Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava vznikla po r. 1000 jako hlavní kostel nového biskupství, r. 1038 zničena, na přelomu 11. a 12. stol. nahrazena novostavbou poškozenou r. 1305. V l. 1320-1364 postavena na jejím místě gotická katedrála, doplněná později o mladší renesanční a barokní kaple.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na katedrálu od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 12/2015
Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava - jedna z dominant areálu královského hradu na krakovském Wawelu. Architektonicky členitá stavba poznamenaná množstvím stavebních slohů je pro Poláky jejich národním symbolem - místem korunovací polských králů i místem jejich odpočinku stejně jako místem, kde jsou pohřbeni polští národní hrdinové. Chrám je turistům přístupný v návštěvních hodinách a nabízí jim nejen detailní prohlídku poměrně členitého a rozmanitého interiéru s náhrobky polských panovníků a světců, ale i podzemí s dalšími náhrobky králů a význačných osobností a zvonicovou věž se slavným polským zvonem Zikmundem.
Jan P. Štěpánek, 8.12. 2015
historie

Katedrála na Wawelu vznikla jako nevelký kostel sv. Václava nedlouho po roce 1000, kdy se Krakov stal z iniciativy krále Boleslava Chrabrého sídlem samostatného biskupství. Tuto první "katedrálu" vyplenil český kníže Břetislav I. při svém vpádu do Polska v roce 1038. Druhá "katedrála", zvaná Heřmanův kostel, byla vystavěna na přelomu 11. a 12. století jako trojlodní románská bazilika se čtyřmi věžemi. Tato stavba byla výrazně poškozena požárem v roce 1305. Celistvě se z této druhé katedrály zachovala jen trojlodní krypta sv. Leonarda s křížovou klenbou podepřenou osmi sloupy. V torzu stavby byl v roce 1320 korunován za polského krále Vladislav I. Lokýtek, který dal ihned podnět k obnově katedrály a její gotické přestavbě v honosný královský korunovační chrám. Katedrála tehdy dostala současnou hrubou dispozici, kdy jí tvoří trojlodní bazilika s obdélným presbyteriem, transeptem a ambitem, s dvojicí průčelních věží…  číst dále

Jan P. Štěpánek, dle internet, 8.12. 2015

Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 12613
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama