Rozlehlý kostel s farou vznikl ve 13. stol v pozdně románském a raně gotickém slohu na starších základech. Později byla ke kostelu přistavěna věž. V letech 1993-1995 proběhla velká rekonstrukce fary i kostela.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Laa an der Thaya (česky Láva nad Dyjí) je město, které se nachází v Dolním Rakousku v okrese Mistelbach, těsně u hranic s Českou republikou a asi dva kilometry jižně od moravského Hevlína. Leží v regionu Weinviertel, který je turisticky vyhledáván také díky termálním lázním. V historickém centru města na náměstí Kirchenpatz se nachází starobylý katolický farní kostel sv. Víta (Pfarrkirche St. Vitus) z 13. stol. Součástí areálu kostela je také původně románská fara. K dalším památkám městečka patří například městský vodní hrad zvaný Laaer Burg (Lávský hrad), sýpka, špitál nebo stará a nová radnice, kolem níž prochází modře a červeně značená turistická stezka.
Luděk Vláčil, 6.7. 2016
popis

Stavba má půdorys tvaru latinského kříže. Hlavní loď bez věže je 51 metrů dlouhá a 26,5 metrů široká. K západní fasádě je přistavěna 52 metrů vysoká věž. Vybavení interiéru kostela je barokní. Barokní je také hlavní oltář zobrazující umučení sv. Víta od sochaře Ignáce Lengelachera. Ze severovýchodu přiléhá ke kostelu areál fary s vnitřním nádvořím.

Luděk Vláčil, 27.7. 2016

historie

Již v roce 1150 je zde zmiňována vesnice, jejíž součástí měla být i tvrz, fara a románský kostelík. Kolem roku 1190 koupil osadu vévoda Leopold V. Jeho syn Leopold VI. (1175/1176–1230) nechal rozrůstající se osadu opevnit hradbou. Vzniklo tak městečko obdélníkového půdorysu. Někdy v té době vznikl také špitál a současný kostel v pozdně románském a raně gotickém slohu. Stavba chrámu byla zahájena kolem roku 1240, zřejmě v místě staršího kostelíka, a dokončena byla na konci 13. století. Teprve po roce 1400 byla k západní fasádě přistavěna 52 metrů vysoká osmiboká věž. Zřejmě v té době došlo také k rozšíření fary. V letech 1442 až 1450 zde měl jako pastor působit pozdější papež Pius II. V roce 1466 měl být kostel po neklidných časech opraven. Další pohroma přišla v roce 1564, kdy téměř celé město zničil rozsáhlý požár. Za třicetileté války (1618–1648) celé městečko poničila švédská vojska. Při jeho drancování byl…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.pfarrelaa.at/?seit a další, 27.7. 2016

Komentáře

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 stará radnice
 Laa an der Thaya
 Dyjákovice
 Staatz
 Kirchstetten
 Loosdorf
 Hanselburg
 Hrádek
 Hagenberg
 Jaroslavice
 Emin zámek
 kostel sv. Jiljí
 Wenzersdorf
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 Falkenstein
 Božice
 kostel sv. Oldřicha
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Mailberg
 U Křížku
 boží muka
 Drnholec
 Allein
Základní informace místa
ID místa: 12913
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama