Rozlehlý kostel s farou vznikl ve 13. stol v pozdně románském a raně gotickém slohu na starších základech. Později byla ke kostelu přistavěna věž. V letech 1993-1995 proběhla velká rekonstrukce fary i kostela.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2016
Laa an der Thaya (česky Láva nad Dyjí) je město, které se nachází v Dolním Rakousku v okrese Mistelbach, těsně u hranic s Českou republikou a asi dva kilometry jižně od moravského Hevlína. Leží v regionu Weinviertel, který je turisticky vyhledáván také díky termálním lázním. V historickém centru města na náměstí Kirchenpatz se nachází starobylý katolický farní kostel sv. Víta (Pfarrkirche St. Vitus) z 13. stol. Součástí areálu kostela je také původně románská fara. K dalším památkám městečka patří například městský vodní hrad zvaný Laaer Burg (Lávský hrad), sýpka, špitál nebo stará a nová radnice, kolem níž prochází modře a červeně značená turistická stezka.
Luděk Vláčil, 6.7. 2016
popis

Stavba má půdorys tvaru latinského kříže. Hlavní loď bez věže je 51 metrů dlouhá a 26,5 metrů široká. K západní fasádě je přistavěna 52 metrů vysoká věž. Vybavení interiéru kostela je barokní. Barokní je také hlavní oltář zobrazující umučení sv. Víta od sochaře Ignáce Lengelachera. Ze severovýchodu přiléhá ke kostelu areál fary s vnitřním nádvořím.

Luděk Vláčil, 27.7. 2016

historie

Již v roce 1150 je zde zmiňována vesnice, jejíž součástí měla být i tvrz, fara a románský kostelík. Kolem roku 1190 koupil osadu vévoda Leopold V. Jeho syn Leopold VI. (1175/1176–1230) nechal rozrůstající se osadu opevnit hradbou. Vzniklo tak městečko obdélníkového půdorysu. Někdy v té době vznikl také špitál a současný kostel v pozdně románském a raně gotickém slohu. Stavba chrámu byla zahájena kolem roku 1240, zřejmě v místě staršího kostelíka, a dokončena byla na konci 13. století. Teprve po roce 1400 byla k západní fasádě přistavěna 52 metrů vysoká osmiboká věž. Zřejmě v té době došlo také k rozšíření fary. V letech 1442 až 1450 zde měl jako pastor působit pozdější papež Pius II. V roce 1466 měl být kostel po neklidných časech opraven. Další pohroma přišla v roce 1564, kdy téměř celé město zničil rozsáhlý požár. Za třicetileté války (1618–1648) celé městečko poničila švédská vojska. Při jeho drancování byl…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.pfarrelaa.at/?seit a další, 27.7. 2016

Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 stará radnice
 Laa an der Thaya
 Dyjákovice
 Staatz
 Kirchstetten
 Loosdorf
 Hanselburg
 Hagenberg
 Emin zámek
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Wenzersdorf
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 Falkenstein
 Božice
 kostel sv. Oldřicha
 Panská rybárna
 vodní mlýn
 Mailberg
 U Křížku
 boží muka
 Drnholec
 Allein
Základní informace místa
ID místa: 12913
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.7.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama