Barokní zámek postavil v l. 1737–39 Leopold A. Salm-Reifferscheid (arch. G. Costa). R. 1891 se stal majetkem rodu Thun-Hohensteinů, r. 1924 JUDr. J. A. Růžičky. R. 1948 byl zestátněn (domov důchodců). Od r. 1970 chátral. R. 2011 odkoupen spol. Via Tempora Nova o.s. a byla zahájena jeho rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
© Mgr. Jan Rapin, Via Tempora Nova 2013
Na zámku v Lipové se konají různé kulturní akce - r. 2012 zde byla benefiční aukce fotografií a malířských děl, ve stejném roce se zde konal první ročník Lipovských hudební slavnosti.
E.H. podle http://www.viatemporanova.cz, 5.7. 2013
popis

Barokní trojkřídlá dvoupatrová budova s valbovou střechou a vikýři. Na straně do dvora je pravoúhlý portál s bočními pilastry, nad kterým je francouzské okno s balkonem, neseným lvími hlavicemi. Nad francouzským oknem je trojúhelníkový fronton. Střední část s rizalitem završuje trojúhelníkový štít, nad štítem bývala hodinová vížka. Nádvoří uzavírá terasa s balustrádou. U zámku bývala francouzská barokní zahrada, obehnaná asi 1 m vysokou kamennou zídkou. V bočních stěnách křídel jsou pravoúhlé portály. Okna zámku jsou pravoúhlá, v hladkých rámech. Z průčelí zámku vystupuje střední rizalit se sdruženým oknem, uzavřeným segmentovým štítem, nad kterým je kamenný reliéf erbu s korunou, nesený dvěma lvy, s zbraněmi a válečnými emblémy v bocích. V přízemí jsou místy zachovány valené klenby s lunetami, místnosti v patře byly plochostropé, se štukovou výzdobou. U zámku je anglický park a rybník. Na…  číst dále

E.H. podle http://www.viatemporanova.cz; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 3., kolektiv autorů, nakl. Svoboda 1984, 5.7. 2013

historie

Zámek jako kalendář

Stavba zámku je zajímavá mimo jiné také tím, že v sobě skrývá kalendář: zámek (1 rok) má 12 komínů (12 měsíců), 52 pokojů (týdnů), 365 oken a dveří (dní) a 7 schodišť (7 dní v týdnu).

E.H. podle http://www.viatemporanova.cz, 5.7. 2013

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys
?
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Lipová

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Tanečnice
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 Weifberg
 kostel sv. Vavřince
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 Niedermühle
 Vlčí hora
 Vlčí Hrádek
 Neuer Wildenstein
 Jeskyně víl
 Zahrady
 Dlouhý Důl – VPZ
 Winterstein
 Kyjovský hrad
 Schönbuch
 Frienstein
 Dymník
 Sokolí hnízdo
 Pravčická brána
 socha lva
 dům U Frinda
 Na Tokáni
 Rumburk
 morový sloup
 kamenný most
 kostel sv. Josefa
 Světlík
Kontaktní informace
VIA TEMPORA NOVA, o.s.
kontaktní osoba: Mgr. Jan Rapin, MBA
Václavská 1526
252 63 Roztoky u Prahy
Tel: +420 602 148 343
http://www.viatemporanova.cz
rapin@viatemporanova.cz
Základní informace místa
ID místa: 1581
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama