Velký barokní farní kostel ve Šluknově nahradil v letech 1711–22 původní stavbu, připomínanou poprvé roku 1346. Obklopují ho pozůstatky hřbitova s několika dochovanými náhrobky, východně od něj fara s hospodářským dvorem.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava
© Petra Šimková, 04/2012
Kostel stojí severně od náměstí, spolehlivě vás k němu navede věž, která je dominantou města. Přístupný je během bohoslužeb, které se zde konají o nedělích od 8.30, ve středu a v pátek od 16.30.
Ivan Grisa, 9.4. 2010
historie

Kostel svatého Václava ve Šluknově

Původní kostel se ve Šluknově připomíná roku 1346. Stavba vyhořela roku 1634, obnova byla dokončena 14 let poté. Po dalším požáru roku 1710 byl starý objekt stržen a nahrazen zřejmě výrazně větší novou svatyní v barokním slohu. Výstavba proběhla v letech 1711–15, věž byla dokončena roku 1722. Kostel se i s vnitřním zařízením dochoval v podobě z I. čtvrtiny 18. století. Prostranství kolem kostela sloužilo původně jako hřbitov. Zachovala se severovýchodní část zdi a u ní několik zajímavých klasicistních náhrobků. Severně od kostela stojí skupina soch a krucifix.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 3., Academia 1980, 9.4. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Šluknov

Místa v okolí

 Šluknov
 kostel sv. Vavřince
 Lipová
 Vlčí hora
 Šternberk
 kostel sv. Mikuláše
 Zahrady
 Dlouhý Důl – VPZ
 kostel sv. Jiří
 Brtnický hrádek
 Vlčí Hrádek
 Dymník
 kaple sv. Anny
 Rumburk
 Schönbuch
 Weifberg
 Jeskyně víl
 morový sloup
 kamenný most
 Kyjovský hrad
 Tanečnice
 Niedermühle
 dům U Frinda
 socha lva
 evangelický kostel
 Světlík
 Na Tokáni
 kostel sv. Josefa
 Hrádek-Burgsberg
 Rudolfův kámen
 Winterstein
 evangelický kostel
 Šauenštejn
 Neuer Wildenstein
 Varnsdorf
 Křížová hora
 Frienstein
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Farní 154
407 77 Šluknov
Tel: 412 386 485
http://www.sluknov.farnost.cz/
sluknov.farnost@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 7959
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama