Zaniklý renesanční zámek byl postaven patrně po r. 1566 Janem ze Šlejnic. Po stavbě nového zámku v l. 1737-39, který dal postavit Leopold Antonín Salm-Reifferscheid, byl starý zámek upraven na byty, sýpku a pivovar. Po 2 sv. válce postupně zcela zchátral, zanikl při demolici v 70. l. 20. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severu k jihu
Na tomto plácku podle místních stával pivovar - budova zámečku podle některých pramenů. Pamětníci jej ale umísťují více vpravo, do prostoru dnešních stromů a křovin
© Petr Turyna 06/2005
Pokud se po stopách zámku vydáte, ptejte se na místo bývalého pivovaru, při kterém stával - podle místních totiž nešlo o stejnou budovu, jak uvádí publikace Hrady, zámky a tvrze... 3. - Severní Čechy. Od nového zámku u rybníka vede ke starému zámku cesta přímo rovně kolem hráze, přes hlavní silnici a dále mezi rodinnými domy. Po cca půl kilometru dojdete k místu, kde po levé ruce stojí dnes pustá budova bývalého soudu. Na protější straně ulice již uvidíte trosky bývalých hospodářských budov starého zámku. Zámek samotný až do sedmdesátých let minulého století stával o něco jižněji - snad jen pár metrů západně od loučky vedle silnice, kde dříve stával pivovar. Máte-li zájem si prohlídnout jeho původní podobu, zajděte ke hřišti do hospody U pytláka - starý hostinský má jeho fotografie.
Mass, Turyna Petr, 3.3. 2004
popis

Zámek byl velkou patrovou budovou o půdorysu písmene L, s valbovou střechou. Po vybudování nového zámku sloužil jako hospodářská budova, byl upraven na byty, sýpku a v části byl pivovar. V 70. letech 20. století byla zámecká budova, která nebyla nijak udržovaná, již zcela zpustlá. Prázdná budova včetně celého dvora poté zanikla při demolici.

E.H. podle Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech 1., Jiří Úlovec, Libri 2003, 5.7. 2013

historie

Podle nepotvrzené domněnky stála v Lipové již v 1. pol. 14. století tvrz, o této stavbě však nejsou žádné písemné zprávy. Osada Lipová se prvně připomíná r. 1418, založena byla však v době vrcholící kolonizace na konci 13. stol. nejvyšším pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. Roku 1485 koupil panství rytíř saského původu Hugolt ze Šlejnic. Šlejnicové panství zvelebili a postavili zde zámek. Renesanční stavba staršího zámku v Lipové vznikla, podle regionálního historika J. Fiedlera, někdy na přelomu 15. a 16. století, podle A. Sedláčka až po r. 1566, kdy se po smrti Jiřího Šlejnice dělil majetek mezi jeho 4 syny, a Lipovou jako samostatné panství získal Jan ze Šlejnic, který se zde usadil. Pravděpodobná je spíše druhá varianta. Šlejnicové se zadlužili a roku 1602 prodali panství rodu Kinských. Protože se však Vilém Kinský ze Vchynic účastnil valdštejnského spiknutí (r. 1634 zavražděn v Chebu), byl jeho majetek r. 1634…  číst dále

E.H. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 3., kolektiv autorů, nakl. Svoboda 1984, 5.7. 2013

Půdorys místa

, Na sever z výřezu vycházejí i dnes tyto dvě značené cesty. Levá vede k hostinci U Pytláka, pravá k novému zámku.
© Petr Turyna 07/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Lipová

Místa v okolí

 Lipová
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Tanečnice
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 Weifberg
 Šternberk
 kostel sv. Vavřince
 Brtnický hrádek
 Niedermühle
 Vlčí hora
 Vlčí Hrádek
 Neuer Wildenstein
 Jeskyně víl
 Winterstein
 Zahrady
 Dlouhý Důl – VPZ
 Kyjovský hrad
 Frienstein
 Schönbuch
 Dymník
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Na Tokáni
 socha lva
 dům U Frinda
 Rudolfův kámen
 Rumburk
 morový sloup
 kamenný most
 kostel sv. Josefa
 Světlík
Základní informace místa
ID místa: 2297
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama