Farní kostel obce Lobendava vznikl přestavbou staršího objektu po požáru roku 1790. Součástí komplexu hřbitov, velká barokní fara a svatojánská socha. Nedaleko stával i zdejší zámek.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa 01/2010
Kostel dominuje centru Lobendavy u křižovatky, na které lze ze silnice Šluknov - Dolní Poustevna odbočit do Severní (osada Lobendavy, nejsevernější dochovaná ves v Čechách). Kostel je přístupný během pravidelných bohoslužeb (úterý od 18.00, sobota od 16.00). Severněji než lobendavský stojí v ČR jen kostel v Rožanech u Šluknova z roku 1936. Do své likvidace 23. 9. 1960 držel tento primát kostel svatého Václava ve Fukově, zaniklé vsi ve výběžku, vklíněném do saského území u Oppachu (postaven 1784–88).
Ivan Grisa, údaje o fukovském kostele ze serveru http://www.zanikleobce.cz/, 31.1. 2010
historie

Kostel Narození Panny Marie v Lobendavě

Nejsevernější dochovaný kostel postavený před rokem 1900 na území dnešní České republiky vznikl v rámci rekatolisace kraje a zvyšování počtu jeho obyvatel v 18. století. Roku 1790 ho těžce postihl požár, po kterém získal dnešní podobu. Obklopuje ho hřbitov se zachovalými náhrobky z 18.–19. století a zříceninou márnice, která dnes slouží k ustájení ovcí, patřících majiteli bývalé fary. Komplex doplňuje velká socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1746 na protější straně silnice. Jižně od kostela stával zdejší zámek (proti svatojánské soše).

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979, 31.1. 2010

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Lobendava

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Lipová
 evangelický kostel
 Tanečnice
 kostel sv. Mikuláše
 Weifberg
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 Neuer Wildenstein
 Šternberk
 Winterstein
 Niedermühle
 Brtnický hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Frienstein
 Vlčí Hrádek
 Vlčí hora
 Jeskyně víl
 Pravčická brána
 Dlouhý Důl – VPZ
 Sokolí hnízdo
 Zahrady
 Kyjovský hrad
 Schönbuch
 Dymník
 socha lva
 dům U Frinda
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Lobendava
Lobendava 3
407 84
Tel: 731 402 538
http://www.poute.eu/lobendava
martinkerhart@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 8751
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama