Velký empírový kostel v Království u Šluknova byl postaven v letech 1844–48 a vybaven soudobým zařízením. Je dokladem prudkého rozvoje výběžku v I. polovině 19. století v souvislosti s textilním a strojírenským průmyslem.
Hlavní obrázek místa
Kostel od západu
© Ivan Grisa 04/2010
Království (součást města Šluknov) se táhne podél Rožanského potoka a silnice III. třídy Šluknov - Jiříkov. Přímo u ní stojí i kostel, poblíž něhož lze parkovat i nastupovat do autobusů linky Šluknov - Jiříkov - Rumburk. Nedaleko odtud prochází modrá turistická značka mezi oběma městy a cyklostezka 3042.
Ivan Grisa, 12.4. 2010
historie

Kostel svatého Vavřince v Království

Někdejší samostatné obci, poprvé připomínané po husitských válkách, dominuje od poloviny 19. století velký empirový kostel s hranolovou věží v ose hlavního severního průčelí a okrouhlým závěrem, za kterým najdeme zajímavý soudobý hřbitov. Bývalá fara stojí východně od kostela. Celý komplex dokládá někdejší husté osídlení Šluknovského výběžku, které bylo způsobeno masivními saskými investicemi do místního průmyslu v I. polovině 19. století. Cizí podnikatelé tak obcházeli dovozní cla do tehdejšího Rakouska. Dříve i dnes nevelké obce se stávaly domovem doslova tisíců lidí. Kostel v Království byl postaven v letech 1844–48 a následně vybaven soudobým zařízením. Dodnes se zachovala řada zajímavých prvků, z nichž se na exteriéru uplatňují zejména dveře se spodní kvádrovanou částí. Po poválečném zchátrání byl opraven v 90. letech 20. století.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979, 12.4. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Království

Místa v okolí

 Šluknov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Vlčí hora
 Dymník
 Rumburk
 Zahrady
 morový sloup
 kamenný most
 Šternberk
 Dlouhý Důl – VPZ
 Schönbuch
 Vlčí Hrádek
 Brtnický hrádek
 dům U Frinda
 Jeskyně víl
 Lipová
 socha lva
 Kyjovský hrad
 kostel sv. Mikuláše
 Weifberg
 Niedermühle
 kaple sv. Anny
 Hrádek-Burgsberg
 Světlík
 Tanečnice
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 Na Tokáni
 Varnsdorf
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Dolní Chřibská
 Křížová hora
 Rudolfův kámen
 Vilemínina stěna
 radnice
 Jánský kostel
 Mikulášský kostel
 Šauenštejn
 Sokolí hnízdo
 Pravčická brána
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Farní 154
407 77 Šluknov
Tel: 412 386 485
http://www.sluknov.farnost.cz/
sluknov.farnost@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 3725
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama