Kostel v Lipové stojí na místě stavby, připomínané 1364. Dnešní budova pochází z let 1691–93 (B. Hill), dokončena 1781 (věž). Součástí komplexu je bývalý hřbitov s výrazným pomníkem padlých z I. světové války.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihu
© Ivan Grisa 01/2010
Kostel stojí na vyvýšenině v severní části obce. Jeho věž nelze přehlédnout z křižovatky silnic od Šluknova, Dolní Poustevny a Vilémova, kde se nachází i zastávka autobusu. Cestující, který vystoupí na železniční zastávce Lipová u Šluknova (trať Rumburk - Dolní Poustevna), se musí připravit na přibližně dvoukilometrový pochod. Kostel je přístupný během pravidelných bohoslužeb (sobota od 15.00).
Ivan Grisa, 31.1. 2010
historie

Kostel svatých Šimona a Judy v Lipové

Existenci kostela v Lipové (Hainspachu) dokládá zmínka z roku 1364. Původní stavbu, zřejmě několikrát upravovanou po poškození za válek a živelných pohrom, nahradil v letech 1691–93 nový kostel, postavený zednickým mistrem B. Hillem. Dalšími úpravami prošel v 18. století, roku 1781 jej doplnila hranolová věž východně od závěru. Vnitřní zařízení pochází převážně z 19. století. Vedle kostela na ploše starého hřbitova najdeme monumentální pomník padlým z I. světové války. Kostel byl opraven v 90. letech 20. století a na rozdíl od zřejmě nevratně chátrajícího zámku zdobí jinak nepříliš výstavnou obec.

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1979, 31.1. 2010

Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Lipová

Místa v okolí

 Lipová
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Tanečnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Šluknov
 Weifberg
 kostel sv. Vavřince
 Šternberk
 Brtnický hrádek
 Niedermühle
 Vlčí hora
 Vlčí Hrádek
 Zahrady
 Jeskyně víl
 Dlouhý Důl – VPZ
 Neuer Wildenstein
 Winterstein
 Kyjovský hrad
 Schönbuch
 Frienstein
 Dymník
 dům U Frinda
 kostel sv. Jiří
 socha lva
 Na Tokáni
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Rumburk
 morový sloup
 kamenný most
 kostel sv. Josefa
 Světlík
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Farní 154
407 77 Šluknov
Tel: 412 386 485
http://www.sluknov.farnost.cz/
sluknov.farnost@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 8750
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama