Zámecký pivovar ve Šluknově fungoval v letech 1512–1977. Dosud stojí zchátralá sladovna, zbylé budovy směrem k zámku zanikly v 90. letech 20. století.
Hlavní obrázek místa
Bývalá sladovna od jihu
© Ivan Grisa 04/2010

Bývalý zámecký pivovar a sladovna

Součástí zámeckého areálu ve Šluknově jsou i zbytky někdejšího zámeckého pivovaru. Pivo produkoval v letech 1512–1977, původní renesanční a barokní budovy prošly v 19. století přestavbou na strojní pivovar. Po zestátnění byl v letech 1948–77 součástí národního podniku Severočeské pivovary. Maximální výstav činil 10 000 hl za rok, nejznámější značkou po II. světové válce byl ležák Sprevar. Po ukončení výroby sloužily budovy jako skladiště, pokračovalo jejich chátrání. Část nejblíže k zámku poškodil jeho požár, zdemolována byla v souvislosti se stavbou marketu v 90. letech 20. století. Dosud přetrvala silně zchátralá sladovna. Kromě zámeckého pivovaru existoval do roku 1917 ve Šluknově i pivovar měšťanský. Jeho poslední pozůstalou budovu najdeme jižně od náměstí Míru ve Svojsíkově ulici.
Ivan Grisa, dle webové stránky http://www.pivovary.info/historie/s/sluknov.htm, 8.4. 2010
Ústecký kraj,  Děčín  (DC), Šluknov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Šluknov
 kostel sv. Vavřince
 Lipová
 Vlčí hora
 Šternberk
 kostel sv. Mikuláše
 Zahrady
 kostel sv. Jiří
 Dlouhý Důl – VPZ
 Dymník
 Vlčí Hrádek
 Brtnický hrádek
 kaple sv. Anny
 Rumburk
 Schönbuch
 morový sloup
 Jeskyně víl
 Weifberg
 kamenný most
 Kyjovský hrad
 Tanečnice
 dům U Frinda
 Niedermühle
 socha lva
 evangelický kostel
 Světlík
 Na Tokáni
 kostel sv. Josefa
 Hrádek-Burgsberg
 Rudolfův kámen
 Winterstein
 evangelický kostel
 Šauenštejn
 Varnsdorf
 Neuer Wildenstein
 Křížová hora
 Pravčická brána
 Sokolí hnízdo
 Frienstein
Základní informace místa
ID místa: 9009
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama