Trojlodní empírová stavba s presbytářem uvnitř půkruhově a vně kostela polygonálně uzavřeným. Zmiňována je již v roce 1376, kdy byla součástí Olomoucké diecéze. Kostel v letech 1823 a 1835 zachvátil požár. V současné podobě je datován z l. 1843–1849.
Hlavní obrázek místa
noční kostel
© Jan P. Štěpánek 08/2014

kostel sv. Jiljí

Původně byl okolo kostela hřbitov (14. stol), jehož hroby se nacházely takřka ve stejné výšce jako je dnešní náměstí. Patrně tedy dna hrobů. První dochované zprávy a zmínky o farním kostele sv. Jiljí se dochovaly z roku 1376. Už tehdy měl kostel patrně stejný půdorys, jakou má ten dnešní. Ve věži byly osazeny tři zvony a zvonkohra na způsob loretánských zvonků. Kostel byl v průběhu času zničen dvěma obrovskými požáry. Prvním, v roce 1824 a druhým, datovaným v době okolo roku 1835. Nový chrám byl vystavěn až v letech 1843–1849 stavitelem Františkem Stárkem. Z původního zařízení kostela se dochovaly sochy sv. Terezie a sv. Bernarda (přibližně z r. 1700) a cínový svícen, 35 cm vysoký, z roku 1596. Ve druhé polovině dvacátého století byla na kostele opravena fasáda a na 33 m vysokou hranolovou kostelní věž byly osazeny nové hodiny s automatickým ovládáním zvonů. Hodiny darovali kostelu manželé Kaprálovi. Pseudorománské zařízení chrámu pochází z druhé poloviny 19. století, boční oltáře z roku 1859 a kamenná křtitelnice z roku 1725. Na blízké faře je umístěna prodejní výstava knih.
Jaroslav Šefčík , 1.9. 2009

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Strmilov

Místa v okolí

 Budkov
 Palupín
 boží muka
 kašna
 Česká Olešná
 Tůmův vrch
 Olšany
 mlýn Zahrádky
 Popelín
 Studená
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Alžběty
 Vysoký kámen
 Vítkův hrádek
 Pejdlova Rosička
 rozhledna U Jakuba
 Žirovnice
 nová radnice
 stará radnice
 boží muka
 boží muka
 kostel Božího těla
 Řečice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Nová Včelnice
 kostel sv. Jáchyma
 kostel sv. Jiljí
 kovárna
 Žižkův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
 Beistein
 Český Rudolec
 kostel sv. Lamberta
 Míchova skála
 Štamberk
 boží muka
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Nežárecká brána
 Jindřichův Hradec
 Pomezí
 Terezín
 Landštejn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Janštejn
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 boží muka
 Lísek
 Cizkrajov
Kontaktní informace
Farní úřad římskokatolické církve
Strmilov
Bohoslužby se konají každou neděli od 8.00 hodin.
Tel: 728 619620, 384 392 449 (Fara)
http://web.strmilovsko.cz/index.php
Základní informace místa
ID místa: 8259
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama