Trojlodní empírová stavba s presbytářem uvnitř půkruhově a vně kostela polygonálně uzavřeným. Zmiňována je již v roce 1376, kdy byla součástí Olomoucké diecéze. Kostel v letech 1823 a 1835 zachvátil požár. V současné podobě je datován z l. 1843–1849.
Hlavní obrázek místa
noční kostel
© Jan P. Štěpánek 08/2014

kostel sv. Jiljí

Původně byl okolo kostela hřbitov (14. stol), jehož hroby se nacházely takřka ve stejné výšce jako je dnešní náměstí. Patrně tedy dna hrobů. První dochované zprávy a zmínky o farním kostele sv. Jiljí se dochovaly z roku 1376. Už tehdy měl kostel patrně stejný půdorys, jakou má ten dnešní. Ve věži byly osazeny tři zvony a zvonkohra na způsob loretánských zvonků. Kostel byl v průběhu času zničen dvěma obrovskými požáry. Prvním, v roce 1824 a druhým, datovaným v době okolo roku 1835. Nový chrám byl vystavěn až v letech 1843–1849 stavitelem Františkem Stárkem. Z původního zařízení kostela se dochovaly sochy sv. Terezie a sv. Bernarda (přibližně z r. 1700) a cínový svícen, 35 cm vysoký, z roku 1596. Ve druhé polovině dvacátého století byla na kostele opravena fasáda a na 33 m vysokou hranolovou kostelní věž byly osazeny nové hodiny s automatickým ovládáním zvonů. Hodiny darovali kostelu manželé Kaprálovi. Pseudorománské zařízení chrámu pochází z druhé poloviny 19. století, boční oltáře z roku 1859 a kamenná křtitelnice z roku 1725. Na blízké faře je umístěna prodejní výstava knih.
Jaroslav Šefčík , 1.9. 2009
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Strmilov

Místa v okolí

 Budkov
 Palupín
 boží muka
 kašna
 Česká Olešná
 Olšany
 Tůmův vrch
 mlýn Zahrádky
 Popelín
 Studená
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Alžběty
 Vítkův Hrádek
 Vysoký kámen
 Pejdlova Rosička
 rozhledna U Jakuba
 Žirovnice
 stará radnice
 nová radnice
 boží muka
 boží muka
 kostel Božího těla
 Řečice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Nová Včelnice
 kostel sv. Jáchyma
 kostel sv. Jiljí
 Žižkův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 Beistein
 kaple sv. Kateřiny
 Český Rudolec
 kostel sv. Lamberta
 Míchova skála
 Štamberk
 boží muka
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Terezín
 Pomezí
 Landštejn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 židovský hřbitov
 Janštejn
 Cizkrajov
 Dolní Bolíkov
 boží muka
 Cizkrajov
Kontaktní informace
Farní úřad římskokatolické církve
Strmilov
Bohoslužby se konají každou neděli od 8.00 hodin.
Tel: 728 619620, 384 392 449 (Fara)
http://web.strmilovsko.cz/index.php
Základní informace místa
ID místa: 8259
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama