Dochovaná budova bývalé tvrze zřejmě postavené v průběhu 15. století. V 2. polovině 17. století opuštěná, později přestavěna nejdříve na sýpku a pak na obytný dům. Jednopatrové stavení se střílnami v patře.
Hlavní obrázek místa
Tvrz od jihovýchodu
© Jiří Cukr, 06/2001
Ves Budkov je poprvé doložena v r. 1399, kdy patřila k telčskému panství. V urbáři telčského panství sepsaném za Zachariáše z Hradce v l. 1561–1567 se uvádí "Budkov a při něm sídlo". O sto let později byla však již tvrz opuštěna, jak dokládá nápis z r. 1674 v místnosti v přízemí vlevo (dnes zabílený): "Škoda, že toho zámku nechávají." V roce 1679 byla tvrz upravena na sýpku a v r. 1921 na obytné stavení. Bývalá tvrz (dnes čp. 19) stojící u rybníka Hejtmana je obdélné, patrové stavení se štěrbinovitými větracími otvory (mylně pokládanými za střílny) v patře. Původně byla obehnána vyzděným příkopem, dnes zasypaným, do něhož se před založením rybníka přiváděla voda náhonem z potoka tekoucího od Strmilova, zčásti ještě zachovaným.
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986, 27.10. 2009

Půdorys místa

půdorys přízemí tvrze
© Vlastislav Ouroda - Michal Kápl - Hana Novotná: Nová zjištění ke stavebnímu vývoji panského sídla v Budkově na Jindřichohradecku, Památky jižních Čech 4, NPÚ ÚOP České Budějovice, České Budějovice 2013
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Střížovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 kašna
 Palupín
 Česká Olešná
 Olšany
 Tůmův vrch
 kostel sv. Alžběty
 Vítkův hrádek
 Vysoký kámen
 Popelín
 mlýn Zahrádky
 kostel sv. Prokopa
 Studená
 Pejdlova Rosička
 rozhledna U Jakuba
 Beistein
 Žirovnice
 židovský hřbitov
 Nová Včelnice
 synagoga
 Landfrasova tiskárna
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Terezín
 nová radnice
 stará radnice
 Řečice
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Pomezí
 Český Rudolec
 kostel Božího těla
 Landštejn
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Lamberta
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Jáchyma
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 Nová Bystřice
 Žižkův kámen
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
 Míchova skála
 Štamberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Linharta
 Pfaffenschlag
 Čertův kámen
 Kámen republiky
 Nové Mlýny
 most do Údolí lásky
 Cizkrajov
 Janštejn
 Dolní Bolíkov
 Cizkrajov
 Mutišov
 Lísek
Základní informace místa
ID místa: 5352
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama