Budova, označovaná jako lichtenštejnský zámek z 18. století, je ve skutečnosti vilou postavenou v letech 1904-1907 lékařem Oskarem Hanischem. Od roku 1950 se stala sídlem tehdejšího národního výboru, nyní obecního úřadu.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jv.
© Dušan Dohňanský 03/2015
Dnešní obec Široká Niva nese svůj název od r. 1952 a vznikla spojením tří obcí a jedné osady. Protáhlá obec leží při toku řeky Opavy a má asi 540 obyvatel. Prochází jí jednak silnice II/451 spojující Vrbno pod Pradědem a Nové Heřminovy a jednak regionální železniční trať 313 Milotice nad Opavou-Vrbno pod Pradědem. Na této trati má obec zastávky Široká Niva, Skrbovice a Pocheň. Kromě trasy místní naučné stezky obcí neprocházejí turisticky značené cesty.
12.2. 2021
historie

Předchůdcem obce Široká Niva byl Bretnov (něm. Breitenau), jehož sloučením s Markvarticemi, Skrbovicemi a osadou Pocheň v roce 1949 vznikla obec Široká Niva nesoucí tento název od roku 1952. Bretnov se poprvé připomíná v roce 1492, kdy Zikmund z Lomnice postoupil tuto lokalitu Janovi z Kralic. Protože Široká Niva nikdy nebyla centrem samostatného šlechtického statku, nevznikl zde žádný zámek. Dnešní vila č. p. 79, velmi často označovaná jako lichtenštejnský zámek z 18. století, není zámkem ve smyslu sídla šlechty a s Lichtenštejny nemá nic společného, neboť ti v Široké Nivě nikdy nepobývali. Ve skutečnosti je to vila, kterou v letech 1904-1907 nechal postavit lékař Oskar Hanisch, a v jejím držení se vystřídalo několik lékařů. V současné době je sídlem obecního úřadu.

Dohňanský Dušan ; zdroj : F.Musil - Neznáme zámky Moravy a Slezska, 7.2. 2021

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Široká Niva

Místa v okolí

 Široká Niva
 Tlustá Berta
 kosárna
 Freudenštejn
 kostel sv. Barbory
 Zátor
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 Gabrielův dům
 kaple sv. Michala
 Stará radnice
 Vrbno pod Pradědem
 evangelický kostel
 kašna
 evangelická zvonice
 Burkvíz
 Hošťálkovy
 Dolní Holčovice
 Brantice
 Mnichov
 kaple sv. Josefa
 Ježník
 Fürstenwalde
 kostel sv. Michala
 Eldorado
 hudební pavilon
 Maxmiliánův pramen
 Město Albrechtice
 Linhartovy
 vodopád
 Malá Morávka
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Hynčice
 Kobylí
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 barokní most
 Moravická kyselka
 větrný mlýn
 Hraniční vrch
 kostel sv. Michala
 Sosnová
 Malá Štáhle
 Sosnová
 Heřmanovice
 Quinburk
 lípa Hadí královna
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Jiří
 mincovna
Základní informace místa
ID místa: 15502
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama