Architektonicky zajímavá, částečně bizardní i pohádková stavba stylizovaná do podoby romantického středověkého hradu. Postaven hranickým továrníkem Ant. Kunzem v l. 1907–08 jako rodinné letní sídlo. Od r. 2007 kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
hrádek Kunzov od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 02/2008
Graficke pismenko Hrad Kunzov – stavba ojedinělá, zajímavá, pohádková, bizardní. Všemi těmito výrazy by se dal charakterizovat objekt letního sídla, které si nechal pro sebe a svou rodinu vystavět na počátku 20. století hranický velkopodnikatel Antonín Kunz. Stavba, která jakoby z oka vypadla pohádkovým hradům, se nachází při silnici z Hrabůvky do Radíkova na Přerovsku, přibližně v půli cesty mezi nimi.
Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008

  turistické

  V sousedství se nachází restaurace "Na tý louce zelený". Přímo k hrádku se dá dostat autobusem z Hranic na Moravě, případně je zde solidní parkoviště. Bohužel, hrádek je zavřený a vůbec nic se zde neděje. Pouze chátrá, což působí prapodivným dojmem.
  Jiří Doupal , 10.6. 2009

  historie

  Objekt patřící soukromému vlastníku, kterým je pražská společnosti Rent Building Plus, byl v roce 2007 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. Není bez zajímavosti, že společnost, která nechává hrádek uzavřený a chátrat, se zápisem na seznam památek nesouhlasila.
  Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008
  Historie vzniku hrádku Kunzov
  Hrad Kunzov si nechal postavit v letech 1907–08 významný hranický továrník Antonín Kunz. Ten začal své podnikání v roce 1883, když založil v Hranicích továrnu na pumpy a vodovody. Továrník Kunz byl povahou velký romantik a často se stylizoval jakožto novodobý kapitalista do role středověké šlechty. Svou hlavní residenci měl továrník v Hranicích, kde si vybudoval honosnou novobarokní vilu. Kunzov měl být letním sídlem jeho rodiny. Dlouho si jej

  Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008
  Nový majitel hrádku Kunzov
  Neogotický hrad Kunzov má nového majitele. Stal se jím od června 2008 nizozemský stavitel Joost Noordam. Připravuje opravu památky a chce se na hrádku i s rodinou usídlit. Chtěl by hrádek uvést do původního stavu, včetně zrestaurování soch na nádvoří.
  Michal Jahodka, Zdroj: http://www.sedmicka.cz/prerov-hranice/clanek?id=169304, 16.7. 2010

  popis

  Popis Kunzova
  Neogotický zámeček (hrádek) má podobu šestibokého areálu obehnaného vysokou kamennou zdí a věží, kulatými frankovacími věžemi či minimálně arkýřem v každém z nároží. Zeď hrádku je na mnoha místech prolomena okny s gotickými oblouky. Jihovýchodní vstupní části dominuje monumentální vstupní brána s gotickým obloukem, doplněná po stranách dvojicí kamenných lvů držících erby Moravy a Slezska. Nad portálem brány je umístěn velký nápis KUNZOV a erb

  Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy KČT 1:50 000

  Edice KLUBU ČESKÝCH TURISTŮ, zpracoval vojenský kartografický ústav Harmanec

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  zámek
  chátrající
  nepřístupno
  Česká republika
  Olomoucký kraj
   Přerov  (PR)
  Radíkov