Architektonicky zajímavá, částečně bizardní i pohádková stavba stylizovaná do podoby romantického středověkého hradu. Postaven hranickým továrníkem Ant. Kunzem v l. 1907–08 jako rodinné letní sídlo. Od r. 2007 kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 04/2013
Hrad Kunzov – stavba ojedinělá, zajímavá, pohádková, bizardní. Všemi těmito výrazy by se dal charakterizovat objekt letního sídla, které si nechal pro sebe a svou rodinu vystavět na počátku 20. století hranický velkopodnikatel Antonín Kunz. Stavba, která jakoby z oka vypadla pohádkovým hradům, se nachází při silnici z Hrabůvky do Radíkova na Přerovsku, přibližně v půli cesty mezi nimi.
Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008
turistické

V sousedství se nachází restaurace "Na tý louce zelený". Přímo k hrádku se dá dostat autobusem z Hranic na Moravě, případně je zde solidní parkoviště. Bohužel, hrádek je zavřený a vůbec nic se zde neděje. Pouze chátrá, což působí prapodivným dojmem.

Jiří Doupal , 10.6. 2009

popis

Popis Kunzova

Neogotický zámeček (hrádek) má podobu šestibokého areálu obehnaného vysokou kamennou zdí a věží, kulatými frankovacími věžemi či minimálně arkýřem v každém z nároží. Zeď hrádku je na mnoha místech prolomena okny s gotickými oblouky. Jihovýchodní vstupní části dominuje monumentální vstupní brána s gotickým obloukem, doplněná po stranách dvojicí kamenných lvů držících erby Moravy a Slezska. Nad portálem brány je umístěn velký nápis KUNZOV a erb Čech – lev. V horní části portálu brány je stylizovaná (padací) mříž. Po levé straně brány je situován branka se vstupem pro pěší, nad níž je v oválném otvoru umístěna kamenná sova. Při levé straně branky, v nároží vystupující věžice, je na vystupujícím podstavci umístěna socha středověkého rytíře ve zbroji. Podél jižní fronty se k hradbě zevnitř přimyká hlavní obytná budova s krásným litinovým zábradlím, schodiště na pavlač i pavlače samotné. Jihozápadnímu nároží dominuje štíhlá…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008

historie

Objekt patřící soukromému vlastníku, kterým je pražská společnosti Rent Building Plus, byl v roce 2007 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek. Není bez zajímavosti, že společnost, která nechává hrádek uzavřený a chátrat, se zápisem na seznam památek nesouhlasila.

Jan P. Štěpánek, 6.2. 2008

Další texty historie
Olomoucký kraj,  Přerov  (PR), Radíkov

Místa v okolí

 Soudkova štola
 zvonice
 Lom Olšovec
 Puchart
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 Partutovice
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 Rybáře
 Potštát
 Hodinová věž
 morový sloup
 větrný mlýn
 kaple
 železniční viadukt
 Svrčov
 lázně
 hradiště Obírka
 kaple sv. Peregrina
 Hranická propast
 kostel sv. Jiří
 Ústí
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Josefa
 městské opevnění
 Špičky
 obecní špitál
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 zvonice
 kaple sv. Petra
 radnice
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 Lipník nad Bečvou
 kostel sv. Mikuláše
 Skalička
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Skalička
 Malhotice
 Malhotice
 mlýnský náhon
 Kladníky
 Kladníky
 Hlinsko
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 katovna
 Spálov
 Odry
 Oprostovice
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 kostel sv. Anny
 Hustopeče nad Bečvou
 Všechovice
 Veselíčko
 Švédská skála
 Kelč
 Lhotsko
 Šišma
 Horní Újezd
 Velká Střelná
 Pavlovice u Přerova
 Hustopeče nad Bečvou
 Kladeruby
 Jestřabí (Habicht)
 větrný mlýn
 Hradčany
 Pavlovice u Přerova
 Bores
 Velká Střelná
 Prosenice
 kamenný most
 větrný mlýn
 Branky
 Branky
 Branky
Základní informace místa
ID místa: 6008
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama