studánka U Oběšence

Pastýřská studánka
Zajímavá studánka v lesích Drahanské vrchoviny, kde se v r. 1869 stal tragický příběh lidí, který stále nutí k zamyšlení. Snad proto zde lidé dodnes pokládají květiny a rádi navštěvují tohle magické místo.
Hlavní obrázek místa
Studánka U oběšence
© Jiří Nadýmáček, 08/2013
Graficke pismenko V lesích Drahanské vrchoviny, severozápadně od letoviska Stražisko při jedné z lesních cest do obce Čunín, je jedna z mnoha zdejších studánek. Tato však má zajímavou pověst, která se zakládá na pravdivé události a ukazuje, že lidské tragédie patří do každé doby. Dnes se může příchozí osvěžit chladnou vodou a představit si příběh z roku 1869, jak tehdejší Pastýřská studánka přišla ke jménu U oběšence. Nedaleko studánky lze najít i místo tragického příběhu tří lidí, dnešní kamennou mohylu.
Ivo Rozehnal, 9.9. 2013

  pověsti

  Podle lidového vyprávění v kraji se zdejší studánka nazývala Pastýřská, protože sem chodili hasit žízeň místní pasáci, kteří pásali dobytek na nedaleké louce. Příběh velké lásky a následné tragédie se zde udál v roce 1869. To na jaře nastoupil na statek sedláka France v nedalekém Runářově jistý Jakub. Bývalý voják rakouské armády, účastník bitvy s Prusy v r.1866 u Hradce Králové. Jakub byl prý silný a zdatný mládenec. Bohužel se na statku

  Ivo Rozehnal - podle napsaného příběhu, umístěného u studánky., 9.9. 2013
  Základní informace místa
  ID místa: 11418
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?11418
  Uveřejněno: 13.5.2015
  Geolokace místa
  WGS84   N 49° 33' 28.10"
  E 16° 53' 28.21"
  Země: Česká republika
  Kraj: Olomoucký kraj
  Okres:  Prostějov  (PT)
  Obec: Čunín
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu