Unikátní rozhledna vznikla úpravou starého pivovarského vodojemu (16 m, 378 m n. m.). Železobetonový vodojem byl postaven r. 1908 pro pivovar ve Vlkýši. Kvůli nestálé kvalitě vody nebyl k vaření piva využíván a do r. 1960 sloužil zemědělcům. Po rekonstrukci obcí v r. 2011 byl otevřen jako rozhledna.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 06/2013
Graficke pismenko Rozhledna je otevřená o víkendech a svátcích, jindy pouze po předchozí tel. dohodě (viz kontakt); mimo běžnou návštěvní dobu se klíče půjčují střídavě "ob týden" v RD vpravo / vlevo. Suvenýry (pohlednice, razítko) je možné zakoupit také v domcích pod rozhlednou.
E.H. dle http://rozhledny2.webzdarma.cz; http://www.plzenskonakole.cz, 22.6. 2013

  turistické

  V blízkosti rozhledny vede mezinárodní cyklotrasa z Řezna do Plzně, trasa z kladrubského kláštera do Nýřan a zelená turistická stezka.
  22.6. 2013

  historie

  Někdejší pivovarský vodojem (16 m, 378 m n. m.) po rekonstrukci slouží jako rozhledna. Vodárna byla postavena roku 1908 pražskou firmou Hrůza & Rosenberg (za spolupráce s Hodolanskými cementárnami Olomouc) a je jedním ze dvou pivovarských věžových vodojemů, které se zachovaly na našem území (druhý je v plzeňském Prazdroji). Zajímavostí je použití železobetonu - na svou dobu velmi pokrokové. Vodojem svému původnímu účelu, tedy zásobování vodou

  E.H. podle http://plzen.idnes.cz; http://www.plzenskonakole.cz; http://rozhledny2.webzdarma.cz, 21.6. 2013

  popis

  Nádrž vodojemu je nesena na šesti sloupech šestibokého tvaru, umístěných po vnějším obvodu nádrže, pod středem nádrže byla válcová noha (zpevněná třemi polosloupy), kde byly vodovody a revizní žebřík. Vnější sloupy a polosloupy zpevněny spojením vodorovnými železobetonovými trámy. Nádrž má ozdobné cimbuří, na fasádě je nápis "BRAUEREI WILKISCHEN 1908", ozdobné štuky a iluzivní ostění oken. O dokonalém řemeslném provedení železobetonové stavby

  E.H. podle http://plzen.idnes.cz; http://www.konstrukce.cz, 21.6. 2013

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  věž
  rozhledna
  zachovalý
  přístupno v návštěvních hodinách
  Česká republika
  Plzeňský kraj
   Plzeň-sever  (PS)
  Heřmanova Huť