Zaniklý zámek byl postaven jako tvrz ve 13. stol. V r. 1571 ji získal Václav Zajíc z Házmburka a přestavěl jí na barokní zámek. V 19. stol. prošel zámek klasicistní (majitel Jan Gottman) a poté neobarokní přestavbou (maj. Dionýs Locke). R. 1946 byl zestátněn a r. 1970 ustoupil vodní přehradě Švihov.
Hlavní obrázek místa
Zámek těsně před napouštěním jezera a následnou demolicí.
neznámý
V dnes již neexistující původní obci Dolní Kralovice stávala dvě vrchnostenská sídla. Obec se skládala z Horních Kralovic a Dolních Kralovic. V Horních Kralovicích měl svou tvrz správce Vyšehradské kapituly. Roku 1267 je zde připomenut Martin z Kralovic (de Kralowitz). V letech 1408–1416 zastává funkci správce Jarek z Kralovic. Po Jarkově smrti zaujímá jeho místo jeho syn Oldřich Močihub. Ten, jakožto přívrženec katolické strany, získal městečko od císaře Zikmunda. V roce 1440 kupují Horní Kralovice Trčkové z Lípy. Od roku 1505 je drží bratři Cinadrové z Újezdce, Albrecht a Záviš, za nich dochází k přejmenování sídla na Cinadrovy Kralovice. Později panství drží pouze Albrecht se synem Janem. Ti předčasně zemřeli, neboť byli otráveni závistivou hospodyní Voršilou Blažkovou z Kutné Hory. Majetek zdědil Albrechtův další syn Aleš. Po Alešově smrti se stává vlastníkem sídla jeho sestra Veronika. Po sňatku s Lévou Zručským z Chřenovic nechala majetek přepsat na svého muže. Krátce poté Veronika ovdověla a později se znovu provdala za Alberta Novohradského z Kolovrat. Ten po smrti své manželky prodal dědictví v roce 1571 velkopřevorovi řádu maltézských rytířů v Praze, Václavu Zajíci z Házmburka. Řád tehdy nepohodlnou tvrz přestavěl na barokní zámek, aby vyhovoval letním pobytům velkopřevora a komendátorů řádu. Odtud pocházel často užívaný název – Komenda. Řádu patřil zámek do roku 1805. Tehdy ho koupil Jan Gottman a přebudoval jej v klasicistní zámek. Po Gottmanově smrti zdědila majetek jeho dcera Karolína, provdaná Swippelová. Roku 1830 se novým majitelem stává Dionýs Locke. Lockeové vlastnili panství až do roku 1945. Za jejich éry dochází k přebudování zámku na pohodlnou rezidenci v novobarokním slohu. Na ostrůvku parkového jezírka byl vystavěn gloriet a opodál v roce 1930 kaple Božského srdce Páně. Svému otci ji nechal postavit JUDr. Karel…  číst dále
různé zdroje, 19.8. 2011

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Dolní Kralovice

Místa v okolí

 Dolní Kralovice
 Hněvkovice
 Borovsko
 Borovsko
 vodní mlýn a pila
 železniční most
 Kounice
 Alberovice
 most u Borovska
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 Přemilovsko
 kostel sv. Václava
 Vlastějovice
 Chřenovice
 Horka II
 lesní pramen
 Křivsoudov
 radnice
 Bohumilice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 Zahrádka
 kaplička U Kněžny
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 Vojslavický most
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 kostel sv. Jiří
 Čechtice
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Soutice
 Růžkovy Lhotice
 Bělá
 Vojslavice
 Lacembok
 rozhledna Babka
 kostel sv. Martina
 Onšov
 Nelechov
 Kalamajka
 Sluneční zátoka
 Ostrov
 Černýš
 Trhový Štěpánov
 Bilantova Lhota
 Huť Jakub
 Vilémovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Bílý Kámen
 Hodkov
 kostel sv. Kateřiny
 Kočičí hrádek
 studánka sv. Anny
 Bohdanka
 židovský hřbitov
 kostnice
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 kostel sv. Markéty
 Speřice
 kostel Všech svatých
 Proseč u Humpolce
 pivovar
 Bolina
 Kácov
 Lhotka
 Čestín
 Kácov
 Losiny
 Vyklantice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Psáře
 fara
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 Pelíškův most
 boží muka sv. Rocha
 Otryby
 kostel sv. Anny
 Otryby
 Chlum
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 pivovar
 synagoga
 rozhledna Bernard
 skanzen Zichpil
Základní informace místa
ID místa: 10353
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.1.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama