Zaniklý zámek, jehož nejstarší část pochází z konce 16. století. V roce 1918 feudály opuštěn, sloužil jako úřednická budova, v roce 1971 zničen a zaplaven přehradou na řece Želivce.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí zámku (před zatopením v r. 1971)
Nejstarší část zámku
© Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Východní Čechy, Svoboda, Praha 1989
Nejstarší část zámecké stavby vznikla jako šestidílná obdélná budova tvrze v druhé polovině 16. století za Strojetických ze Strojetic. Stavba měla v přízemí valené klenby, na nádvorní straně pavlač a na kratších stranách volutové štíty. Na počátku 17. století bylo přistavěno další křídlo se schodištěm do patra a čtyřmi valenými místnostmi v přízemí. Do roku 1626 bylo dostavěno i poslední křídlo a nakonec byly dostavěny nádvorní arkády.
Ivka (F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Nakladatelství Libri, Praha 2005), 1.6. 2010
historie

Zámek v Dolních Kralovicích vznikl z tvrze, postavené asi až koncem 16. století na levém břehu Želivky téměř naproti staršímu hrádku v Horních Kralovicích. Zdejší kraj patřil původně do tzv. Svatavina újezdu, který podle tradice darovala česká královna Svatava (†1126) vyšehradské kapitule. Poprvé jsou Kralovice uváděny v listině, která je datována rokem 1187; je však padělkem ze 13. století. Vyšehradští kanovníci dostávali ve Svatavině újezdu až do husitských válek své obroční statky, proboštu náležel statek největší, totiž Kralovice. Už ve 14. století byly Kralovice městečkem s farním kostelem. V r. 1436 je zastavil císař Zikmund Oldřichu Močihubovi z Kralovic, který seděl na Horních Kralovicích. V neznámém roce je získal Mikuláš Trčka z Lípy na Lipnici. Když po r. 1540 rozprodávali synové Jana Trčky bohaté rodové dědictví, koupil v r. 1549 městečko Kralovice a tři vsi Andreáš Strojetický ze Strojetic; jeho dědic Všeslav…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Východní Čechy, Svoboda, Praha 1989, 1.6. 2010

Půdorys místa

Půdorys přízemí dolního zámku, Nejstarší křídlo z osmdesátých let 16. století značeno křížky kolmými ke konstrukcím, křídlo z doby po roce 1600 značeno šrafovaně, mladší konstrukce bez označení. Podle J. Muka a L. Lancingera, kresba J. Úlovec.
© F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Nakladatelství Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Dolní Kralovice

Místa v okolí

 Horní Kralovice
 Hněvkovice
 Borovsko
 Borovsko
 železniční most
 vodní mlýn a pila
 Alberovice
 Kounice
 most u Borovska
 Budčice
 kaple sv. Panny Marie
 Přemilovsko
 kostel sv. Václava
 Vlastějovice
 Horka II
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Chřenovice
 lesní pramen
 Bohumilice
 židovský hřbitov
 kaplička U Kněžny
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Vojslavický most
 kostel sv. Jiří
 Ledeč nad Sázavou
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 Soutice
 Růžkovy Lhotice
 kostel sv. Jakuba
 rozhledna Babka
 Bělá
 Vojslavice
 kostel sv. Martina
 Onšov
 Lacembok
 Ostrov
 Černýš
 Nelechov
 Sluneční zátoka
 Trhový Štěpánov
 židovský hřbitov
 Huť Jakub
 kostel sv. Václava
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Kateřiny
 Vilémovice
 Hodkov
 Kočičí hrádek
 studánka sv. Anny
 Bohdanka
 kostnice
 židovský hřbitov
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 kostel Všech svatých
 Bolina
 kostel sv. Markéty
 Speřice
 pivovar
 Kácov
 Proseč u Humpolce
 Čestín
 Lhotka
 Kácov
 Losiny
 Vyklantice
 kostel sv. Martina
 Psáře
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 fara
 kostel sv. Václava
 Pelíškův most
 boží muka sv. Rocha
 Otryby
 kostel sv. Anny
 Otryby
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Michala
 evangelický kostel
 děkanství
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 skanzen Zichpil
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 8818
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama