Tvrz byla postavena přibližně na konci 14. stol. Tvrz přímo není v písemných pramenech zmiňována, snad ji postavili bratři Ondřej, Hroch a Beneš kteří se píší z Proseče r. 1391. V 2. pol. 15. stol. byla Proseč připojena k Lipnici, tím patrně ztratila na významu a zanikla. R. 1538 se zmiňuje jen ves.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2005
První zpráva o vsi Proseči je z r. 1543, kdy byla majetkem Trčků z Lípy. I když písemné zprávy o založení tvrze chybějí, lze podle architektonických prvků soudit, že vznikla ve 14. století. Snad byla sídlem bratrů Ondřeje, Hrocha a Beneše z Proseče, kteří se připomínají v r. 1391. Další osudy tvrze ani vsi nejsou známy. Z věžovité tvrze dodnes stojí přízemí. Na západní straně je vylámaný vchod, na východě je zachováno okénko s původním ostěním. Zřícenina tvrze stojí na východním okraji vsi za domem čp. 13. Okolí je změněno zástavbou, takže nějaké další stopy po stavbách či opevnění se nezachovaly.
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 30.3. 2004
historie

Na konci 14. století si neznámý stavebník postavil poměrně jednoduchou tvrz typickou pro nižšího šlechtice té doby. Za celou dobu její existence se nedochovala jediná přímá zmínka, o tvrzi víme pouze z přídomků jejích majitelů. Po připojení zboží k nedaleké Lipnici někdy ve druhé polovině 15. století byla tvrz opuštěna a zpustla - roku 1538 je připomínána již jen ves. Z tvrze se dochovalo pouze torzo čtverhranné minimálně jednopatrové spíše však dvoupatrové obytné věže.

© Jiří Úlovec (in Encyklopedie českých tvrzí, díl II. K-R, ARGO, Praha 2000), 11.4. 2005

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Proseč

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Speřice
 fara
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Nelechov
 Lipnice
 Lhotka
 kostel sv. Víta
 evangelický kostel
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 pivovar
 Zahrádka
 rozhledna Bernard
 židovský hřbitov
 skanzen Zichpil
 synagoga
 Bilantova Lhota
 Orlík
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Vojslavice
 Lhotice
 smírčí kříž
 boží muka
 Vojslavický most
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Světlá nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Sluneční zátoka
 Vilémovice
 Věž
 pamětní kámen
 vodní nádrž Sedlice
 židovský hřbitov
 mlýn
 Thunovský letohrádek
 Ledeč nad Sázavou
 křížový kámen
 špýchar
 Želiv
 boží muka
 kaple sv. Haštala
 zámecká sýpka
 Přemilovsko
 boží muka
 boží muka
 Bohumilice
 Herálec
 Mladé Bříště
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Kvasetice
 Hněvkovice
 Bílý Kámen
 boží muka
 Chřenovice
 kaple
 Kočičí hrádek
 poutní kaple sv. Anny
 Onšov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Lacembok
 boží muka
 Horní Kralovice
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 boží muka
 Dolní Kralovice
 boží muka
 zvonička
 kaple
 vodní mlýn a pila
 Úsobí
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 pamětní kámen
 Smrdov
 Zboží
 kaple
 fara
 boží muka
 kostel sv. Václava
 návesní kaple
 boží muka
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 kostel sv. Mikuláše
 Větrný Jeníkov
 Kounice
 Bačkov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Vlastějovice
 poštovní stanice
 lesní pramen
 Horka II
Základní informace místa
ID místa: 842
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.3.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama