Lhotice

Nová tvrz, Horní tvrz
Mladší ze dvou tvrzí ve Lhotici, založ. J. Dobrovítovským v pol.16.stol. V druhé pol.17.stol. patří Želivskému klášteru. V r. 1832 upravena na školu, dnes užívána k bydlení. Dochována bašta ze 16. stol. s nástavbou ze 17. stol. a klíčovými střílnami.
Hlavní obrázek místa
bašta tvrze - zarostlá nálety a ve dvoře soukromého objektu
© Milan Caha 08/2008
Nová tvrz stojí uprostřed obce nad jižním břehem rybníka. Je v soukromých rukou a slouží k bydlení. Nejzajímavější část – severní bašta – je z obou stran kryta vegetací a zarůstá. Po břehu rybníka k ní však lze proniknout a z vnějšku si prohlédnou dochované klíčové střílny. Ve vsi stojí za prohlídku rovněž kostel s dřevěnou zvonicí a tvrziště gotické tvrze v lese asi 300 m západně od Nové tvrze.
M.C., 12.2. 2009
popis

Tvrz stojí na terénní terase nad rybníkem, na západní straně je nevýrazná – i když dobře rozeznatelná terénní vlna – snad pozůstatek příkopu chránící tuto stranu tvrze. Nad ní stojí bývalá obytná budova, později škola a dnes opět obytné stavení, zásadně přestavěné, bez slohových znaků. Na severní a východní straně se zachovaly obvodové zdi areálu. Východní bašta, zachycená ještě na katastrálním plánu z roku 1838 zmizela. V místech kde stávala je nízká obdélná hospodářská budova; otázkou je, zda při její stavbě nebylo využito zdivo bašty. Na severní straně, v husté vegetaci nad rybníkem, je nejzajímavější dochovaná část tvrze – hranolová bašta. Její spodní část, z lomového kamene s náznaky psaníčkových sgrafit, pochází z doby založení tvrze v 16. století, cihelná nástavba na ni byla přistavěna pravděpodobně v 17. století. Na nástavbě se dochovaly pozoruhodné klíčové střílny a zbytky barokní omítky.

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II.díl (K-R), nakladatelství Argo, Praha 2000), 12.2. 2009

historie

Mladší ze dvou tvrzí ve Lhotici (dříve označované jako Šádova Lhotice podle držitele vsi z druhé poloviny 15. století – pana Oldřicha Šády) měla podobu poměrně rozměrného renesančního areálu o velikosti 40 x 50 metrů s obytnou budovou a dvěma baštami. Založil ji v polovině 16. století Jiří Dobrovítovský jako součást panského dvora. Majitelé Nové tvrze i obce se poměrně rychle střídali. Jeden z pozdějších pánů, Ondřej z Ostašova, po bitvě na Bílé hoře emigroval a jak tomu bylo zvykem, jeho majetek byl zabaven. V druhé polovině 17. století, snad v roce 1674, tento majetek, značně zpustlý a zanedbaný, kupuje Želivský klášter. Areál byl přestavěn v letech 1733 a 1832, kdy bylo sneseno patro obytné budovy a následně byla přízemní budova upravena na školu. Dnes je areál tvrze v soukromých rukou a slouží k bydlení.

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II.díl (K-R), nakladatelství Argo, Praha 2000), 12.2. 2009

Půdorys místa

půdorys přízemí a atiky bašty
L. Svoboda podle zaměření L. Svobody a J. Slavíka v kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II.díl (K-R), nakladatelství Argo, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Lhotice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Lhotka
 boží muka
 Speřice
 Vojslavice
 mlýn
 špýchar
 Želiv
 kaple sv. Haštala
 pamětní kámen
 fara
 Vojslavický most
 kostel sv. Víta
 Zahrádka
 Proseč u Humpolce
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 evangelický kostel
 Kočičí hrádek
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 radnice
 pivovar
 synagoga
 smírčí kříž
 skanzen Zichpil
 Onšov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 boží muka
 židovský hřbitov
 křížový kámen
 kaple
 Orlík
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 kaplička sv. Václava
 Nelechov
 Služátky
 boží muka
 Hořepník
 kaplička U Kněžny
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 boží muka
 boží muka
 Lipnice
 toleranční kostel
 Konipas
 Březina
 kostel sv. Víta
 Přemilovsko
 radnice
 Altenhoferovský dům
 Růžkovy Lhotice
 boží muka
 boží muka
 děkanství a kaplanka
 boží muka
 Horní Kralovice
 Hněvkovice
 městská šatlava
 Drechselova vila
 Šrejnarovský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 městské opevnění
 zámek Říčanských
 Křivsoudov
 Dolní Kralovice
 Purkrabský dům
 Alberovice
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Sluneční zátoka
 židovský hřbitov
 Křivsoudov
 boží muka
 zámecká sýpka
 kaple sv. Floriana
 Bohumilice
 Herálec
 Věž
 Vilémovice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Pechburg
 kaple sv. Mikuláše
 kaple
 boží muka
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 Čížkov
 kostel sv. Václava
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 zvonička
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 zvonice
 Čechtice
 Světlá nad Sázavou
 Klepáček
 židovský hřbitov
 fara
 pamětní kámen
 kostel sv. Václava
 železniční most
 kovárna
 boží muka
 návesní kaple
 Proseč u Pošné
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 7418
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama