Mladší ze dvou tvrzí ve Lhotici, založ. J. Dobrovítovským v pol.16.stol. V druhé pol.17.stol. patří Želivskému klášteru. V r. 1832 upravena na školu, dnes užívána k bydlení. Dochována bašta ze 16. stol. s nástavbou ze 17. stol. a klíčovými střílnami.
Hlavní obrázek místa
pohled od severozápadu
© Milan Caha 08/2008
Nová tvrz stojí uprostřed obce nad jižním břehem rybníka. Je v soukromých rukou a slouží k bydlení. Nejzajímavější část – severní bašta – je z obou stran kryta vegetací a zarůstá. Po břehu rybníka k ní však lze proniknout a z vnějšku si prohlédnou dochované klíčové střílny. Ve vsi stojí za prohlídku rovněž kostel s dřevěnou zvonicí a tvrziště gotické tvrze v lese asi 300 m západně od Nové tvrze.
M.C., 12.2. 2009
popis

Tvrz stojí na terénní terase nad rybníkem, na západní straně je nevýrazná – i když dobře rozeznatelná terénní vlna – snad pozůstatek příkopu chránící tuto stranu tvrze. Nad ní stojí bývalá obytná budova, později škola a dnes opět obytné stavení, zásadně přestavěné, bez slohových znaků. Na severní a východní straně se zachovaly obvodové zdi areálu. Východní bašta, zachycená ještě na katastrálním plánu z roku 1838 zmizela. V místech kde stávala je nízká obdélná hospodářská budova; otázkou je, zda při její stavbě nebylo využito zdivo bašty. Na severní straně, v husté vegetaci nad rybníkem, je nejzajímavější dochovaná část tvrze – hranolová bašta. Její spodní část, z lomového kamene s náznaky psaníčkových sgrafit, pochází z doby založení tvrze v 16. století, cihelná nástavba na ni byla přistavěna pravděpodobně v 17. století. Na nástavbě se dochovaly pozoruhodné klíčové střílny a zbytky barokní omítky.

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II.díl (K-R), nakladatelství Argo, Praha 2000), 12.2. 2009

historie

Mladší ze dvou tvrzí ve Lhotici (dříve označované jako Šádova Lhotice podle držitele vsi z druhé poloviny 15. století – pana Oldřicha Šády) měla podobu poměrně rozměrného renesančního areálu o velikosti 40 x 50 metrů s obytnou budovou a dvěma baštami. Založil ji v polovině 16. století Jiří Dobrovítovský jako součást panského dvora. Majitelé Nové tvrze i obce se poměrně rychle střídali. Jeden z pozdějších pánů, Ondřej z Ostašova, po bitvě na Bílé hoře emigroval a jak tomu bylo zvykem, jeho majetek byl zabaven. V druhé polovině 17. století, snad v roce 1674, tento majetek, značně zpustlý a zanedbaný, kupuje Želivský klášter. Areál byl přestavěn v letech 1733 a 1832, kdy bylo sneseno patro obytné budovy a následně byla přízemní budova upravena na školu. Dnes je areál tvrze v soukromých rukou a slouží k bydlení.

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II.díl (K-R), nakladatelství Argo, Praha 2000), 12.2. 2009

Půdorys místa

půdorys přízemí a atiky bašty
L. Svoboda podle zaměření L. Svobody a J. Slavíka v kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II.díl (K-R), nakladatelství Argo, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Lhotice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Lhotka
 boží muka
 Speřice
 Vojslavice
 mlýn
 špýchar
 Želiv
 kaple sv. Haštala
 pamětní kámen
 fara
 Vojslavický most
 kostel sv. Víta
 Zahrádka
 Proseč u Humpolce
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 evangelický kostel
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 radnice
 pivovar
 synagoga
 smírčí kříž
 skanzen Zichpil
 Onšov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 boží muka
 židovský hřbitov
 křížový kámen
 kaple
 Orlík
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 kaplička sv. Václava
 Nelechov
 Služátky
 boží muka
 Hořepník
 kaplička U Kněžny
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 boží muka
 boží muka
 toleranční kostel
 Lipnice
 Konipas
 Březina
 kostel sv. Víta
 Přemilovsko
 radnice
 Altenhoferovský dům
 Růžkovy Lhotice
 boží muka
 boží muka
 děkanství a kaplanka
 boží muka
 Horní Kralovice
 Hněvkovice
 městská šatlava
 Drechselova vila
 Šrejnarovský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 městské opevnění
 zámek Říčanských
 Křivsoudov
 Dolní Kralovice
 Purkrabský dům
 Alberovice
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Sluneční zátoka
 židovský hřbitov
 Křivsoudov
 boží muka
 zámecká sýpka
 kaple sv. Floriana
 Bohumilice
 Herálec
 Věž
 Vilémovice
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Mikuláše
 Pechburg
 kaple
 boží muka
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 Čížkov
 kostel sv. Václava
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 zvonička
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 zvonice
 Čechtice
 Světlá nad Sázavou
 Klepáček
 židovský hřbitov
 fara
 pamětní kámen
 kostel sv. Václava
 železniční most
 kovárna
 boží muka
 návesní kaple
 Proseč u Pošné
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 7418
Typ místa: tvrz
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama