Hrad, kolébka mocného rodu Slavatů z Chlumu, byl založen na hradišti vladykou Blehem z Chlumu po r. 1276, rozšířen byl v 15. st., zničen za třicetileté války. Z rozsáhlého hradu dnes zbylo torzo paláce a trojice sklepních klenutých místností.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina v Chlumu u Čáslavi
© Jaroslav Šefčík, 05/2009
Z hradu Chlum se dochovalo několik zdí a trojice sklepních klenutých místností, do kterých se vchází ne příliš velkým otvorem, který byl kdysi schodištěm.
28.5. 2002
turistické

Zřícenina se jen velmi těžko hledá a je lepší se zeptat přímo v obci domorodců. Na místě bývalého hradu však už stojí jen pár zdí, obklopených hromadami odpadků s ohništěm v koutě bývalého hradního paláce. Velmi nemile mě překvapila skutečnost, že větrací a vstupní komory do sklepení nejsou nijak zabezpečeny proti případnému pádu dovnitř. Potulovat se okolím zříceniny je tak velice nebezpečné a hrozí zde přinejmenším zlomeniny končetin.

Jaroslav Šefčík , 29.5. 2009

popis

Je až s podivem, jak úspěšně se dosud bádání hradu Chlum vyhnulo, přitom jde o hrad poměrně významného rodu. O tomto hradě se zmiňuje v odborné literatuře v podstatě jen Tomáš Durdík ve své Encyklopedii, další zdroje se mi nalézt nepodařilo. V knize D. Menclové České hrady se hrad neobjevuje vůbec. Níže uvádím několik postřehů a hypotéz z nedávné návštěvy. Hrad se nachází téměř přímo v obci, jeho západní část je pozměněna pozdější zástavbou. Nejvýraznějšími pozůstatky hradu jsou sklepení na jižní straně a torzo budovy na straně východní. Nejprve něco málo k onomu torzu. Hned na první pohled upoutá odlišná barevnost zdiva západního a východního dílu, oddělených průrvou. Východní díl je vyzděn z tmavšího kamene, větší západnější díl i s výběhem příčné zdi z načervenalého. Důvod jistě tkví v odlišné době výstavby východní, tj. mladší části. Lze se domnívat, že kvůli poruše budovy (např. statické, kdy…  číst dále

Jan Večeřa, 22.2. 2016

historie

Zakladatelem hradu Chlumu byl pravděpodobně předek rodu Slavatů z Chlumu a Košumberka Bleh nebo jeho synové Mstislav, Bun a Sezema. Blehův rod pocházel z Litoměřicka; na počátku 13. století přišel na Čáslavsko a získal dědičně správní úřady čáslavské župy. Bleh původně sídlil na čáslavském hradě, ale král Přemysl Otakar II. mu po založení města Čáslavi v r. 1276 úřad odňal a asi jako náhradu mu daroval rozsáhlou zalesněnou oblast, kde potom vznikl hrad Chlum. Počátky stavby spadají do doby po r. 1276. Bleh zemřel v r. 1282 a jeho synové Mstislav, Bun a Sezema v r. 1289 poprvé používají přídomku z Chlumu. To je možné považovat za první nepřímou zprávu o existenci hradu. Hrad zaujímal nevelkou plochu. Opevnění tvořil především příkop, oddělující na západě hradní areál od okolí. Na ostatních stranách ostrohu byl vybudován násep, který doplňoval slabší přírodní opevnění, neboť svahy ostrohu byly poměrně mírné.…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 28.12. 2009

Půdorys místa

Půdorys hradu, 1-3 zdivo jednotlivých stavebních fází hradu; 4 - současná zástavba
© T. Durdík Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Dodatky 1, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Chlum

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Hrádek u Podmok
 kostel Panny Marie
 Hraběšín
 kostel sv. Markéty
 vodní mlýn
 zvonice
 Golčův Jeníkov
 jezuitská rezidence
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 větrný mlýn
 Huť Jakub
 Bačkov
 Habry
 Lacembok
 Tupadly
 Zboží
 kostel sv. Gotharda
 Červené Janovice
 Bohdanka
 Třebonín
 Třebonín
 Bělá
 Lomec
 Červenice
 kostel sv. Václava
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 Hostačov
 Vilémovice
 Thunovský letohrádek
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Sluneční zátoka
 Nová Lhota
 kamenný most
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Filipov
 Ostrov
 Chřenovice
 bývalý špitál
 středověké podzemí
 Bohumilice
 Přítoky
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 Úmonín
 Světlá nad Sázavou
 Husův sbor
 městské opevnění
 poštovní stanice
 kostel sv. Marka
 evangelický kostel
 Kluky
 socha sv. Floriána
 děkanství
 mariánský sloup
 kašna
 Hrádek
 Obora Žleby
 kostel sv. Václava
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 budova pošty
 Dusíkovo divadlo
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Žleby
 měšťanský dům
 sokolovna
 Zbraslavice
 městský dům
 synagoga
 Bilantova Lhota
 Zbraslavice
 kostel sv. Alžběty
 kaple sv. Kříže
 Moravany
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Úhrov
 Přemilovsko
 boží muka
 vodní mlýn a pila
 lesní pramen
 kostel sv. Martina
 Křesetice
 kaple sv. Panny Marie
 Vlastějovice
 Suchotlesky
 Budčice
 Nelechov
 kostel sv. Kříže
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Ondřeje
 Sion
 kostel sv. Vavřince
 Kounice
 kostel sv. Mikuláše
 Hněvkovice
 Malešov
 Berlova vápenka
 Roztěž
 Lipovec
 Horní Kralovice
 Licoměřice
 Stoupec
Základní informace místa
ID místa: 367
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama