Komentáře, diskuse

únor 2016

13.2.2016 19:33 Jan Večeřa
Hrad lze nalézt úplně bez problému, neboť se nachází přímo na okraji obce, nedaleko zdejší kapličky. Stačí se mrknout do mapy a pak už není kde bloudit. Nikoho jsme se ptát nemuseli a i hradní areál jsme našli vykácený, na místě sklepů roste jen tráva. Celkově to byl velice fajn výlet.

vlastník

24.9.2013 20:55 Rasenna
Vypadá to, pane Reimanne, že obec s hradem nic dělat ani nemůže, neb dle sdělení místních a následné kontrole v katastru je majitelem politik Schwarzenberg.

Hodně špatné....

29.6.2013 23:02 Marek Reimann
Vyrazili jsme na výlet na tyto pozůstatky 27.6. 2013. Nejenom, že jsme je nemohli najít, protože červeně značená turistická stezka tuto zříceninu nepochopitelně úplně opomíjí (vede kolem asi o 50 metrů!!!!!). Abychom jí našli, museli jsme se ptát místních. Poté jsme jí našli v hrozném náletu, totálně zarosltlou a abych se k ní dostal a udělal někaké fotky, musel jsem lézt křovím po čtyřech!!! Odpovídající obcí (Zbýšov???) úplně zanedbaná památka, přítup - prostě vše, kdy bez mačety se k hradu člověk pomalu nedostane:-(
Projel jsem mnoho hradů, kde oproti Chlumu nebylo skoro nic. Ale třeba jen terénní pozůstatky si obce váží, je o ně jejich okolí perfektně postaráno, je tam třeba návštěvní kniha a hlavně turistická trasa navadla 50 metrů kolem, ale přes hrad!!!!
Nechápu tedy zastupitelstvo zodpovídajcí za tuto památku, co by jiné obce daly za takovouto zříceninu!

Chlum u Čáslavi

26.6.2008 20:09 Radek z České Lípy
Mám rád zříceniny, které jsou špatně přístupné, nebo se špatně hledají.... A Chlum byl pro mně to pravé ořechové. Vesnici Chlum jsme s kamarádkou našli docela dobře, ale pak začalo hledání ve vesnici, kde leží. Nakonec jsme se zeptali místních obyvatelů a oni nás navedli. Zřícenina leží přímo u vesnice a opravdu zbylo málo z tak velkého hradu. A chci říct, až tam někdy pojedete, sejděte po zvířecí stezce dolů k rybníku, ten je jak z pohádky Princezna ze mlejna, opravdu krásné posezení na hrázi.

historie hradu Chlum u Čáslavi

2.12.2006 11:17 Miroslav Šamal
Hrad Chlum byl založen roku a opevnění bylo doplněno v 15. stol. . Na počátku 17. stol. je stále přestavován a za 30-leté války je pobořen. Od té doby na nás hledí jen jeho zříceniny. Z hradu přibližně čtvercového půdorysu jsou zachovány zbytky zdiva paláce a rozsáhlé valeně klenuté sklepení. Vlastní hrad je obehnán příkopem a valem, který byl na východní straně chráněn rybníkem. Západní část hradu, příkopu a valu je naneštěstí zastavěna rekreačními objekty.
Vložit nový komentář

Zbytky hradeb v Příběnicích
Zbytky hradeb v Příběnicích
August Sedláček VII