Hrad ze 14. st, přestavěný na zámek. R. 1420 obléhán husity. Dobyt r. 1467 Jiřím z Poděbrad. Přestavěn pozdně goticky po r. 1478 a renesančně po r. 1536. Od 17. st. neobýván, v letech 1873-84 zde ruiny přestavěny na sídlo továrníka Vincenta Daňka.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Černín, 05/2008

LÍŠNO

Na místě nynějšího zámku v Líšně stával původně hrad Lešno, založený na chráněném místě mezi bažinami. Hrad založil asi v roce 1367 Beneš z Dubé. Jeho syn Václav z Dubé provázel mistra Jana Husa do Kostnice. K husitům se ale nepřidal, proto v r. 1420 táborské vojsko hrad oblehlo, ale po uzavření příměří odtáhlo k Říčanům. Po roce 1424, kdy se Václav připomíná naposledy, nejsou osudy Líšna známy, až roku 1443 se zde uvádí jako majitel Jan Sádlo ze Smilkova. Od poloviny 15. století držel zámek Zdeněk Konopišťský ze Šternberka. V roce 1467 v bojích zelenohorské jednoty proti Jiřímu z Poděbrad bylo Líšno dva měsíce obléháno a dobylo královským vojskem. Po roce 1478 byl hrad Šternberky pozdně goticky přestavěn. Rozsáhlá renesanční přestavba následovala v roce 1536. Za třicetileté války bylo panství znovu zpustošeno. Neudržovaný hrad chátral, rychle měnící se majitelé měli o něj malý zájem. Až roku 1872 byl do dnešní podoby v romantickém slohu přestavěn průmyslníkem Čeňkem Daňkem z Esse. Od roku 1945 zde byla ústřední škola Čs. červeného kříže. Dnes je zámek prázný a znova chátrá. Protože hrad nestál na výrazné ostrožně, zajištoval ho mohutný vyzděný příkop. Brána kterou se vcházelo do parkánu obklopujícího jádro, se nezachovala. Obdélné nádvoří svírají dva obdélné paláce spojené hradbami, k jednomu z nich přiléhá schodišťová vížka. Kolem zámku byl zřízen park s pavilony, plastikami a Podzámeckým rybníkem.
Luboš, 2.3. 2003

Komentáře

7.10.2015 18:29 hynyz
Zámek je opravdu uzavřen.Ale v těchto dnech 28.9.-7.10.-2015 zde natáčí režisér Zdeněk Troška část nového filmu "STRAŠIDLA".Jelikož se dlouhá léta známe,měl jsem možnost zde strávit s filmovým štábem,několik natáčecích dnů.Zámek jsem si celý prošel a velice mne uchvátil.Velká škoda,že je již veřejnosti nepřístupný.Nový majitel prý chce provést rekonstrukci,ale podle mého názoru to nebude jednoduché.Je zároveň velkou škodou,že Červený Kříž dopustil,aby tento opravdový skvost musel utrpět takovou devastaci!
12.7.2015 15:08 Petr S
Ani park u zámku Lisno jiz neni přístupný. Vstupní brana uzamčena s nápisem soukromý pozemek. Vlastník zámku a pozemku dle katastru nemovitosti je Zamek Lisno spol. s r.o. Thunovska, Praha 1 (shodne sídlo s Českým Červeným křížem). CCK tedy založil sro zavřel bránu a park ani exteriér zámku uz nikdo neuvidí. A co bude dal ........
27.12.2014 12:37 Antip Glimov
Je to krásný zámek. Je spojen s místy natáčení slavného a nehynoucího seriálu 30 případů mjr. Zemana.
Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 hřebčín Pecínov
 Tvoršovice
 pivovar
 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Konopiště
 kostel sv. Jakuba
 Kožlí
 vodní mlýn
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 Jemniště
 Jemniště
 Olbramovice
 Střížkov
 Vidlákova Lhota
 Chotýšany
 Chotýšany
 Neštětická hora
 Stajice
 Křešice
 Nespery
 kostel sv. Václava
 Jankov
 Mrač
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Mrač
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Mrač
 kamenný most
 Votice
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Votice
 židovský hřbitov
 Boží hrob
 Třebešice
 kostel sv. Petra
 Vlčkovice
 kostel sv. Havla
 Beztahov
 Špulka
 Krásná Hora
 Tloskov
 Tloskovský mlýn
 židovský hřbitov
 Kozmice
 Týnec nad Sázavou
 Odlochovice
 Neustupov
 Husův sbor
 Vítův mlýn
 Buchov
 Zvěstov
 Martinice
 Domašín
 Kouty
 Suchdol
 Libouň
 Čínský pavilon
 kostel sv. Václava
 Lštění
 Štětkovice
 synagoga
 Zbořený Kostelec
 Ostředek
 Podblanická galerie
 Smilkov
 Vlašim
 Vojkov
 pivovar
 Olešná
 Čejchanov
 Komorní Hrádek
 Dobrohošť
 Lešany
 Velký Blaník
 Křížovský lom
 Býkovická skála
 kaple
 Lovčice
 Hrádek u Lovčic
 Bolechovice
 kostel sv. Ludmily
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 1243
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama