Zaniklá tvrz. V obd. 1375–86 se zmiňuje Jindřich z Hornic, V l. 1415–47 se píše o Margaretě, dceři Heřmana z Hornic. R. 1464 tvrz vlastnil Štěpán ze Slavikovic, poté v l. 1484–93 Jan a v l. 1502–15 Filip z Hornic. R. 1515 ji koupil Adam z Bačkovic, využíval však jiné sídlo. R. 1528 je již pustá.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od jihu
© Pavel Zany Komárek 17/10/2004

dějiny tvrze

Hornice jsou v přídomcích svých majitelů doloženy od roku 1385, k tvrzi samotné se pravděpodobně vztahuje až zmínka z roku 1528, kdy již byla pustá. Skromný soubor nalezených keramických zlomků datuje aktivní existenci tvrze od přelomu 13.-14. století, horní hranicí je polovina 15. století. V jeho závěru tvrz podle výrazné požárové vrstvy zanikla ohněm.
Zany, 1.11. 2004
historie

popis tvrze

Těžbou kamene narušené tvrziště najdeme na skalnatý výběžku na východním okraji obce. Od rozlehlé nástupní plochy, které zřejmě sloužila jako hospodářské zázemí tvrze je nevelké jádro odděleno čtvrtobloukem 7-11 m širokého a dosud až 4 m hlubokého příkopu, před nímž je vyhozen cca 1,5 m vysoký val. Jádro samotné tvoří přibližně okrouhlý pahorek o průměru 21 metrů, na jehož vrcholku bylo roku 1981 výkopem odhaleno nároží budovy z kamene spojovaného hlínou. Dochované zdivo bylo zřejmě podezdívkou věžovité budovy o rozměrech cca 8x6,5 m, jejíž vyšší úrovně byly dřevěné. Podle dochovaných stop je tvořila kulatina o průměru 100-150 cm na vnější straně omazané do hladka vyhlazenou hlínou.

Zany, 1.11. 2004

Půdorys místa

terénní náčrt
© Miroslav Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

30.9.2015 11:42 D Dohňanský
Místní organizace vystavěla na tvrzišti maketu tvrze-hradby a strážní věž-ve skutečné velikosti, a k tomu i most ,vedoucí k tvrzi přes poměrně hluboký příkop. Moc dobrý nápad,nepůsobí to ani nevkusně ani kýčovitě. Jakobych se octnul pár století zpátky. Člověk to ale musí vidět na vlastní oči. Moc chválím.
8.11.2015 22:19 Pavel Zany Komárek
Dovolím si nesouhlasit, tahle hrůznost stlučená z prkének připomíná skutečnou tvrz stejně málo, jako hrad z kostek připomíná skutečný hrad
10.11.2015 09:45 D Dohňanský
Samozřejmě,že v podstatě máte pravdu. A nejen Vy,ale každý odborník,historik či člověk se zvýšeným zájmem o takováto místa by Váš názor schválil. A v principu já taky.To je bez debat. Ale myslím si ,že takových to lidí tam přijde relativně méně. Většina návštěvníků - si myslím - se rekrutuje z normálních,běžných turistů, dětí, mládeže apod,kteří si tam zajdou třeba na vycházku /však nedaleko je i dětské hřiště/ a podívají se na to laickým pohledem. No a ti to dle mého možná ocení a pochválí. Já když jsem tam fotil,tak po sobě přišli dvě rodinky s dětmi a řekli do slova a do písmene : "Jééé,to je fajnééé". A řekli to ti dospělí,ne děti. A já si netroufám říci,že třeba nemají estetické cítění. Ono navíc,ta maketa nemá připomínat skutečnou tvrz,jen ji jaksi zviditelnit. A já na tom oceňuji především fakt,že nějací, zřejmě dobrovolníci,se snaží udržovat toto místo v pěkném stavui.Jak Vy pane Komárek,tak i já známe spoustu třeba odbagrovaných tvrzí kvůli stavbě třeba rodinného domku. Tak tolik na vysvětlenou.
Já jen znova zopakuji,že ale Váš názor absolutně beru. Takže s pozdravem.
3.12.2015 01:44 Pavel Zany Komárek
To je všechno hezké, jenže – takováto rodinka nezíská představu o vzhledu středověké tvrze nikde jinde než na takovýchto místech, oni odbornou literaturu číst nebudou. A právě proto by takovéto rekonstrukce i „rekonstrukce“ měly být vytvářeny v souladu s historií, aby představa, jakou si tato rodinka vytvoří byla v pořádku. To je stejný princip, jako např. požadavek, aby i v beletrii byla historie popisována správně.
Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 boží muka
 Police
 Oponešice
 Bítov
 Rumburak
 kostel sv. Martina
 Budkov
 Radotice
 Nové Syrovice
 Cornštejn
 kostel sv. Václava
 Bačkovice
 Kapistránská lípa
 Oslnovice
 Jemnice
 boží muka
 židovské ghetto
 židovský hřbitov
 Krnčice
 kostel sv. Stanislava
 městské opevnění
 Uherčice
 Uherčice
 židovský hřbitov
 Hradiště
 kaple
 Štěpkov
 Litohoř
 rotunda sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 Frejštejn
 dvůr Mitrov
 kaple sv. Anny
 fara
 Jakubov
 masné krámy
 karner sv. Michala
 hradební opevnění
 dům čp. 60
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 Moravské Budějovice
 synagoga
 Vesce
 Vratěnín
 poštovní stanice
 Budeč
 kaple
 výklenková kaplička
 Budeč
 Kyprův mlýn
 Knínice
 výklenková kaplička
 Maškův mlýn
 výklenková kaplička
 výklenková kaplička
 kaple sv. Víta
 boží muka
 Vratěnín
 Ctidružice
 Chvalkovice
 Thürnau
 Horní Slatina
 Lesonice
 Panenská
 Vranovská přehrada
 Vlčí dvůr
 Budíškovice
 Claryho kříž
 kostel sv. Vavřince
 Šášovice
 Krasonice
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 měšťanský dům
 Gaber
 radnice
 židovský hřbitov
 jez
 Grundův mlýn
 Mniszkův kříž
 Vranov nad Dyjí
 Vimperk
 Drosendorf
 městské opevnění
 Nonndorf
 Krumvald, Grünwald
 Bohušice
 kaple sv. Magdaleny
 Primmersdorf
 kostel sv. Vavřince
 Grossau II
 Lesná
 Braitava
 Lesůňky
 Červený Hrádek
 Bílkov
 Čížov
 Hardegg III
 Hardeggská vyhlídka
Základní informace místa
ID místa: 2429
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama