Hrad založený v 11. stol. původně v gotickém stylu, v 19. stol. přestavěn novogoticky. Zvláštní sbírka preparovaných psů a koček barona Haase z Haasenfeldu.
Hlavní obrázek místa
Bítov
Pohled od severovýchodu
© Michal Brůža, 05/2006

Prohlídkové okruhy:

Prohlídkové okruhy s průvodcem:
I. okruh - Palác - Palácové interiéry (pokoje, sály). Jedinečná novogotická iluzivní výmalba. Sala terrena. Zoologická sbírka tuzemských i cizokrajných zvířat, založená bratry Vladimírem a Otakarem z Daunu. Největší sbírka vycpaných psů na světě. Hradní panská kuchyně. V létě prohlídka doplněna o vystoupení skupin historické hudby. Doba prohlídky je cca 60 - 70 min.
II. okruh - Zbrojnice - Sbírka zbraní, zejména z obd. konce 16. a 17. století. Středověké zbraně, střelné zbraně, předměty z islámské oblasti. Okruh je otevřený pouze v červenci a srpnu, nebo při pořádání kulturních akcí. Doba prohlídky je cca 30 min.
III. okruh - Hladomorna, mučírna - expozice je umístěna v nejstarší části hradu, věži z 1. pol. 13. stol. V pův. obytné věži bylo od r. 1679 hradní vězení s hladomornou. Mučírna s replikami nástrojů. Okruh je otevřený pouze v červenci a srpnu, nebo při pořádání kulturních akcí. Doba prohlídky je cca 30 min.
Prohlídkový okruh bez průvodce:
IV. okruh - vstup do hradu - Prohlídka nádvoří, novogotické kaple, hradní zahrady barona Jiřího Haase a sezónní výstavy. V ceně je prohlídka expozice příšer "Erbovní bestie" ve sklepení bývalého pivovaru. IV. okruh je přístupný zdarma po zakoupení vstupenky na jakýkoliv okruh I.-III.

http://www.hradbitov.cz, 14.4. 2013
historie

Stavba velké dyjské přehrady s vysoko vzedmutou hladinou vod, omývajících boky bítovského hradního vrchu, nenávratně změnila osobitý ráz údolí, do něhož po staletí shlíží středověký hrad Bítov. To, že hrad vznikl v místech předurčených strategickou polohou a přírodním útvarem k hájení jižní moravské hranice, souvisí nepochybně se starším osídlením těchto míst. Svědčí o tom archeologické nálezy na blízkém Palliardiho hradisku z mladší doby kamenné, železné i hradištní a vykopávky z pohřebiště na protějším břehu Želetavky z doby Velkomoravské říše. Dnešní podoba původně panovnického hradu, jehož existence je bezpečně doložena k roku 1185, který však tehdy jistě už delší dobu stál, je výsledkem mnoha stavebních proměn, takže původní středověký ráz jednotlivostí i celku je značné porušen. Nejstarší zachované raně gotické články, klínová věž v západní části velkého nádvoří a podobná, dnes stavebně začleněná do…  číst dále

Antonín Bartušek, 28.5. 2002

Další texty historie

Půdorys místa

Situační vývoj hradního areálu, 1 - kolem 1230; 2 - 3. čtvrtina 13. století; 3 - přelom 13. a 14. století; 4 - 14. století až polovina 15. století; 5 - 2. polovina 15. století až polovina 16. století; 6 - pozdější; 7 - přepokládaný průběh valu hradiska
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

15.8.2010 20:38 ondra michalec
Fuj,fuj..... Hrad se svou polohou a lokalitou je moc krásný, ale s komerčních duvodů ubívá úcta k naší památce.Vydal jsem se jako každý rok s rodinkou na výlet na hrad Bítov.Vyrazily jsem sice v pondělí,kdy je většina kulturních památek v naší republice zavřená,ale počítal jsem,že kdyžtak alespon navštívíme hradní ZOO. Co ale,šok,do hradu se nedá jít je zavřený a co zvěř v pondělí NEJÍ?A těch zklamaných turistů co jsme potkaly no kroutily jsme nad tím hlavou. Však nevzdávám to a jedeme opět ve čvrtek.To že se dá jet za stokurunu až k hradu to jsem moc nepochopil parkovné stojí pouhých dvacet korun což není moc a těch pár kroků také jistě nikomu neuškodí!!!
Tak jsme dorazily k hradu a co další překvapení no přímo ŠOK za vstup na nádvoří se platí to snad není ani možné a to chceme jít jen do hradního zoo ale dokážete si představit jít na krumlovský hrad-zámek kde jsou tři nádvoří?!! To zřejmě vysvětluje proč je v pondělí hrad zavřený i jen pro návštěvníky zoo. Viděli by nádvoří zdarma, na kterém také není moc vidět polo vraky ojetých vozu jedno větší bistro a zato si pěkně zaplatíte no prostě FUJ!!! Páni památkáři by se měly nad sebou zamyslet a že zřejmě kvůli tomu se i stěhuje v říjnu hradní ZOO které je součástí hradu od roku 1921. Je to vážně ostuda. zdravím všechny turisty ONDRA z Č.Budějovic.
4.8.2015 23:15 Dalibor Krzempek
Přece neznamená, že když není v pondělí přístupný veřejnosti, že na něm nikdo není. Zoo už na hradě není. Hrad je krásný, sice v novogotickém stylu, přesto si zaslouží navštívit. Hezká je k němu plavba lodí po přehradě. cestou po vodě se mijí i Cornštejn
29.6.2008 07:26 zed
Velmi doporučujeme navšťívit tento objekt ,neskutečně lahodný je zvuk pocházející ze střešních korouhví.Příjemní a ochotní průvodci a nově zrestaurované interiéry.
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Bítov

Místa v okolí

 Rumburak
 Cornštejn
 kostel sv. Václava
 Oslnovice
 Frejštejn
 Uherčice
 Hornice
 Uherčice
 Police
 dvůr Mitrov
 boží muka
 Vratěnín
 Bačkovice
 židovský hřbitov
 poštovní stanice
 Radotice
 Vlčí dvůr
 Thürnau
 Vranovská přehrada
 manufaktura
 kaple sv. Josefa
 měšťanský dům
 Nové Syrovice
 Claryho kříž
 Grundův mlýn
 Vranov nad Dyjí
 jez
 Mniszkův kříž
 radnice
 Drosendorf
 městské opevnění
 Vratěnín
 Gaber
 Ruegers
 Krnčice
 Oponešice
 kostel sv. Barbory
 Nonndorf
 Kapistránská lípa
 Braitava
 Ctidružice
 kostel sv. Martina
 Budkov
 židovský hřbitov
 Jemnice
 židovské ghetto
 boží muka
 kostel sv. Stanislava
 městské opevnění
 Primmersdorf
 židovský hřbitov
 Vesce
 Lesná
 Eibenstein II
 kaple sv. Anny
 hradební opevnění
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Eibenstein I
 masné krámy
 karner sv. Michala
 dům čp. 60
 kostel sv. Jiljí
 Moravské Budějovice
 Moravské Budějovice
 Čížov
 Hradiště
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 Litohoř
 synagoga
 Chvalkovice
 Hardegg III
 Grossau II
 Hardegg II
 Hardegg
 Hardeggská vyhlídka
 Jakubov
 Hostim
 kaple
 Kollmitz
 Kaja
 Nový Hrádek u Lukova
 Budíškovice
Kontaktní informace
Státní hrad Bítov
671 07 pošta Uherčice
Tel: (+420) 515 294 736 , 515 294 622
http://www.hradbitov.cz/
bitov@brno.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 113
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.4.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama