Ves poprvé zmíněna r. 1404. Koncem 17. stol. za Vernierů postaven obdélný patrový barokní zámek. V l. 1728-30 rozšířen o vrcholně barokní boční křídlo s navazující obdélnou půlkruhem zakončenou kaplí. Další úpravy klasicistní, rokokové a empírové. Po požáru r. 1881 opraven na poč. 20. století.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od západu
© Pavel Zany Komárek 10. 7. 2011
Obec Věž leží při silnici II/34 přibližně uprostřed trasy mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem, díky tomu je ve všední dny relativně dobře dostupná autobusovými linkami spojujícími obě tato města.
Zany, 23.9. 2011
popis

Barokní zámek Vernierů byla jednopatrová obdélná budova orientovaná přibližně ve směru východoseverovýchod – západojihozápad. Fasády mají klasicistní úpravu zdobenou ornamenty na portálových vlysech a římse, osově v mělkém tříosém rizalitu je umístěn průjezd. Místnosti v přízemí jsou zaklenuty valeně, trojramenným schodištěm na toskánských sloupech přístupné patro je vesměs plochostropé. Obdobně členěno je i pravoúhle navazující krátké vrcholně barokní severní křídlo. To je obráceno do zahrady mělkým jednoosým rizalitem, před kterým byl postaven balkón s druhorokokovou mříží nesený čtyřmi egyptskými sloupy. Na křídlo navazuje zámecká kaple sv. Jana Nepomuckého. Loď kaple s plochým rákosovým stropem je obdélná, čtyřhranný presbytář zaklenutý křížově má půlkruhový závěr klenutý konchou. Vnější fasády jsou členěny pilastry, okna jsou sedlově zakončena. Nástropní malby jsou z první poloviny 19. století, hlavní a oba boční oltáře jsou novobarokní…  číst dále

Zany, 23.9. 2011

historie

Ves Věž je poprvé uváděna roku 1404 jako majetek Mikuláše z Lipničky. Nejpozději od roku 1414 náležela pánům z Lipé a to až do roku 1533, kdy ji Jan z Lipé prodal Václavu Onšovskému z Onšova. Roku 1588 ji získal Burian Trčka z Lípy, který ji připojil k panství Světlá nad Sázavou a od roku 1594 k panství Lipnice. Po pádu Albrechta z Valdštejna byl trčkovský majetek konfiskován a lipnické panství přešlo roku 1636 na Mikuláše Verniera. Někdy na konci 17. století postavili Vernierové uprostřed obce jednoduchý obdélný jednopatrový zámek, který je poprvé zmiňován roku 1703. Tehdy prodává Jan Bartoloměj Vernier ves se zámkem nazvaným „Červená Věž“ Františku Antonínovi z Gastheimu. Ten jej již o šest let později prodal a po další několikeré změně majitelů koupil Věž rytíř František Josef Mozar. Ten v letech 1728-30 postavil krátké severní křídlo s navazující kaplí sv. Jana Nepomuckého. Rytíř Mozar se v okolí…  číst dále

Zany, 23.9. 2011

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Věž

Místa v okolí

 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 Kvasetice
 boží muka
 kaple
 boží muka
 Orlík
 Úsobí
 kostel sv. Víta
 Lipnice
 zvonice
 židovský hřbitov
 skanzen Zichpil
 radnice
 děkanství
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 rozhledna Bernard
 synagoga
 evangelický kostel
 zvonička
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 kaple
 židovský hřbitov
 boží muka
 pamětní kámen
 boží muka
 Skřivánek
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 Větrný Jeníkov
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 morový sloup
 Proseč u Humpolce
 Štáflova chalupa
 fara
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 kostel sv. Václava
 fara
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 křížový kámen
 Tržní panák
 boží muka
 Štoky
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Mladé Bříště
 bývalý špitál
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 Speřice
 Smilov
 židovský hřbitov
 kovárna
 boží muka
 Lhotka
 boží muka
 Hadrburg
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Sedlice
 pamětní kámen
 Bilantova Lhota
 Lhotice
 Nelechov
 evangelický kostel
 Dolní Krupá
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Ronovec
 Klepáček
 poutní kaple sv. Anny
 zvonice
 kaple sv. Václava
 rozhledna Rudný
 židovský hřbitov
 Vilémovice
 toleranční kostel
 Sluneční zátoka
 kaplička sv. Václava
 boží muka
 Rozsochatec
 hraniční kámen
 Služátky
 Thunovský letohrádek
 židovský hřbitov
 Ledeč nad Sázavou
 Bohumilice
Základní informace místa
ID místa: 1421
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama