Ves poprvé zmíněna r. 1404. Koncem 17. stol. za Vernierů postaven obdélný patrový barokní zámek. V l. 1728-30 rozšířen o vrcholně barokní boční křídlo s navazující obdélnou půlkruhem zakončenou kaplí. Další úpravy klasicistní, rokokové a empírové. Po požáru r. 1881 opraven na poč. 20. století.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled od západu
© Pavel Zany Komárek 10. 7. 2011
Obec Věž leží při silnici II/34 přibližně uprostřed trasy mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem, díky tomu je ve všední dny relativně dobře dostupná autobusovými linkami spojujícími obě tato města.
Zany, 23.9. 2011
popis

Barokní zámek Vernierů byla jednopatrová obdélná budova orientovaná přibližně ve směru východoseverovýchod – západojihozápad. Fasády mají klasicistní úpravu zdobenou ornamenty na portálových vlysech a římse, osově v mělkém tříosém rizalitu je umístěn průjezd. Místnosti v přízemí jsou zaklenuty valeně, trojramenným schodištěm na toskánských sloupech přístupné patro je vesměs plochostropé. Obdobně členěno je i pravoúhle navazující krátké vrcholně barokní severní křídlo. To je obráceno do zahrady mělkým jednoosým rizalitem, před kterým byl postaven balkón s druhorokokovou mříží nesený čtyřmi egyptskými sloupy. Na křídlo navazuje zámecká kaple sv. Jana Nepomuckého. Loď kaple s plochým rákosovým stropem je obdélná, čtyřhranný presbytář zaklenutý křížově má půlkruhový závěr klenutý konchou. Vnější fasády jsou členěny pilastry, okna jsou sedlově zakončena. Nástropní malby jsou z první poloviny 19. století, hlavní a oba boční oltáře jsou novobarokní…  číst dále

Zany, 23.9. 2011

historie

Ves Věž je poprvé uváděna roku 1404 jako majetek Mikuláše z Lipničky. Nejpozději od roku 1414 náležela pánům z Lipé a to až do roku 1533, kdy ji Jan z Lipé prodal Václavu Onšovskému z Onšova. Roku 1588 ji získal Burian Trčka z Lípy, který ji připojil k panství Světlá nad Sázavou a od roku 1594 k panství Lipnice. Po pádu Albrechta z Valdštejna byl trčkovský majetek konfiskován a lipnické panství přešlo roku 1636 na Mikuláše Verniera. Někdy na konci 17. století postavili Vernierové uprostřed obce jednoduchý obdélný jednopatrový zámek, který je poprvé zmiňován roku 1703. Tehdy prodává Jan Bartoloměj Vernier ves se zámkem nazvaným „Červená Věž“ Františku Antonínovi z Gastheimu. Ten jej již o šest let později prodal a po další několikeré změně majitelů koupil Věž rytíř František Josef Mozar. Ten v letech 1728-30 postavil krátké severní křídlo s navazující kaplí sv. Jana Nepomuckého. Rytíř Mozar se v okolí…  číst dále

Zany, 23.9. 2011

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Věž

Místa v okolí

 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 Kvasetice
 boží muka
 boží muka
 Orlík
 Úsobí
 Lipnice
 židovský hřbitov
 děkanství
 skanzen Zichpil
 radnice
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 evangelický kostel
 zvonička
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 kaple
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 boží muka
 židovský hřbitov
 pamětní kámen
 boží muka
 kostel sv. Vojtěcha
 Skřivánek
 Hnátův kámen
 Větrný Jeníkov
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 morový sloup
 Proseč u Humpolce
 fara
 Štáflova chalupa
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 fara
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 křížový kámen
 boží muka
 Tržní panák
 Štoky
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 Speřice
 Smilov
 židovský hřbitov
 kovárna
 boží muka
 Lhotka
 boží muka
 Hadrburg
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 vodní nádrž Sedlice
 pamětní kámen
 Bilantova Lhota
 Lhotice
 Nelechov
 evangelický kostel
 Dolní Krupá
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Víta
 Ronovec
 Klepáček
 poutní kaple sv. Anny
 zvonice
 kaple sv. Václava
 rozhledna Rudný
 židovský hřbitov
 Vilémovice
 toleranční kostel
 Sluneční zátoka
 kaplička sv. Václava
 boží muka
 Rozsochatec
 hraniční kámen
 Služátky
 židovský hřbitov
 Thunovský letohrádek
 Ledeč nad Sázavou
 Bohumilice
Základní informace místa
ID místa: 1421
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama