Bývalá tvrz ze 14. století na skalnatém ostrohu v majetku Pelhřima z Mnichu. R. 1359 se uvádí Pikart z Mnichu, po něm Petr z Mnichu (1367) a Jan z Mnichu (1394). R. 1762 byla tvrz upravena a slouží jako fara.
Hlavní obrázek místa
Pohled od mlýnského náhonu
© Jan Šebek, 12/2009
Bývalá tvrz, nynější fara, stojí na jihovýchodním okraji obce na skalnatém ostrohu. Je to jednopatrová budova obdélníkového půdorysu, v přízemí klenutá, krytá mansardovou střechou. Tvrz bývala chráněna náspy, příkopy a rybníkem. Při přestavbě tvrze (1762) byl vnitřní příkop před tvrzí zavezen. Vnější příkop vycházející z rybníka v sobě zavíral kostel a ústil do dolejšího rybníka; byl srovnán až v r. 1843. Na jeho existenci se přišlo při budování moderního vodovodu.
Karel Tříska a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. - Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986, 8.12. 2009
historie

tvrz Mnich

Ves Mnich je poprvé doložena r. 1352. kdy náležela Pelhřimovi z Mnichu. R 1359 se uvádí Pikart z Mnichu, po něm Petr z Mnichu (1367) a Jan z Mnichu (1394). Na počátku 15. století koupil Mnich Léva z Mezného a v rodu Mezenských z Mezného se statek udržel až do r. 1539, kdy Oldřich Řezenský z Mezného prodal tvrz Mnich s dvorem a vsí Václavu Krajířovi z Krajku. Od něho koupil r. 1552 mnišský statek, zvětšený o pustou ves Chválkov s dvorem, vsi Drunče a Bořetín, bratři Jan a Linhart Jankovští z Talmberka. Ti však koncem toho roku zemřeli a mnišský statek zdědil Janův syn Bohuslav z Talmerka. Po jeho smrti (1581) zdědila Mnich jeho sestra Magdaléna, provdaná za Petra Malovce z Malovic, za něhož byly tvrz a dvůr, postižené požárem v r. 1583, obnoveny (1588). V majetkovém sporu, který nastal po Petrově smrti, bylo nakonec přiznáno v r. 1589 vlastnické právo na statek dceři…  číst dále

Karel Tříska a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. - Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986, 8.12. 2009

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Mnich

Místa v okolí

 kostel sv. Ottona
 Chotěmice
 Černovice
 Čertův kámen
 Kamenice nad Lipou
 Červená Lhota
 synagoga
 Višněvice
 Višněvice
 Choustník
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Budislav
 Pluhův Žďár
 Nová Včelnice
 Choustník
 fara
 boží muka
 Dírná
 Tučapy
 židovský hřbitov
 synagoga
 Radenín
 synagoga
 Sudkův Důl
 židovský hřbitov
 Údolský hrádek
 kostel sv. Jiří
 Brandlín
 Mezná
 Hroby
 Pejdlova Rosička
 Čermákův vrch
 Kámen
 kaple Panny Marie
 Kardašova Řečice
 Lžín
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kaple sv. Magdaleny
 Božejov
 boží muka
 Nový Dvůr
 Babky
 Chýnov
 Bílkův dům
 Proseč-Obořiště
 návesní kaple
 boží muka
 synagoga
 Chýnovská jeskyně
 Ústrašín
 Česká Olešná
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 8592
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama