Renesanční opevněný zámek Wenzersdorf byl postaven v r. 1560 Jakubem Erasmem z Karnaseru a Andreasem Bauckingerem zřejmě na místě staršího sídla. Zámek byl obýván do r. 1919. Koncem 2. světové války byl poškozen a již nedošlo k jeho obnově. Zřícenina je v majetku šlechtického rodu Reussů.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina Wenzersdorfského zámku
© Luděk Vláčil 05/2019

Graficke pismenko Malá vesnička Wenzersdorf na říčce Zaya je místní částí obce Gnadendorf ležící v okrese Mistelbach v dolnorakouské oblasti Weinviertel (česky Vinná čtvrť). Nejvýznamnější stavbou vesnice je mohutná zřícenina stejnojmenného zámku Wenzersdorf, který zřejmě vznikl na místě staršího sídla. Zřícenina zámku a přilehlého dvora se nachází na západním okraji Wenzersdorfu u silnice do Gnadendorfu a nelze ji přehlédnout. Zřícenina je oplocena a není veřejnosti přístupná, ale lze si ji prohlédnout alespoň zvenku. V blízkosti zámku stojí farní kostel Zvěstování Panny Marie z 15. stol.
Luděk Vláčil, 31.12. 2019

  historie

  V letech 1257 až 1279 daroval Albert von Karnabrunn majetek ve Wenzersdorfu klášteru Neuburg. Koncem 13. století se objevují páni z Wenzersdorfu. V roce 1309 majetek přechází na Hadmara von Sonnberger. V roce 1414 prodal Jörg der Stuchs von Trautmannsdorf ves Wenzersdorf spolu s Hagenbergem a Gnadendorfem rodině Lichtenštejnsko-Nikolsburgské. Již někdy v té době zde zřejmě stálo opevněné sídlo. Nový renesanční zámek měl být postaven v roce 1560

  Luděk Vláčil - zdroj: http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at, http://www.gnadendorf.at a další, 31.12. 2019


  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Rakousko, Dolní Rakousko,
  OOO