Kostel postavila pravděpodobně kolem roku 1270 zvíkovská královská huť. Severní loď s věží přistavěna ve 14. stol. Jižní loď později sloužila katolíkům, severní utrakvistům. Poslední výrazná přestavba kostela proběhla v 18. století.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2009
Hlavní oltář je ze 17. století. Původní obraz sv. Vavřince kostelu daroval španělský dobrodruh a katolický vojenský velitel don Martin Huerta, který měl písecké panství v letech 1623–37 v zástavě (obraz je nyní v píseckém muzeu). Pod kostelní dlažbou jsou hrobky rodu Radkovců z Mirovic a na Drahonicích, rodu Vrábských z Vrábí a několika farářů. Na věži je zvon sv. Ondřej, věnovaný Oldřichem Radkovcem r. 1553 (4 další zvony byly r. 1917 zrekvírovány) Na hřbitově kolem kostela je hrob sedláka Jana Cimbury, známého z románu J.Š. Baara a hrob faráře Josefa Baara. Ve hřbitovní zdi je kostnice z roku 1741, ve které jsou ostatky vojáků padlých ve válce o dědictví rakouské v r. 1742.
Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 6.6. 2009
historie

První dochovaný písemný doklad o existenci Putimi je z roku 1205. Tato listina cituje dvě starší písemnosti; v první z nich kníže Břetislav II. daroval benediktýnskému klášteru Ostrov v Davli kapli sv. Petra v Putimi. Od kláštera získalo Putim pravděpodobně ve 13. století město Písek. Kostel byl postaven v době vlastnictví kláštera, tedy nejpozději ve 13. století, pravděpodobně kolem roku 1270. Kostel pravděpodobně vystavěla zvíkovská královská huť. Tehdy měl jen jednu (dnešní jižní) loď. Patronátní právo ke kostelu měl český král, který je také dvakrát zmiňován při uvedení nových farářů – roku 1374 a roku 1409. Severní loď s věží byla přistavěná ve 14. století. Obě lodě byly původně odděleny zdí a každá měla zvláštní vchod a po vzniku husitství každá sloužila věřícím jiného vyznání – jižní katolíkům, severní utrakvistům. Královské patronátní právo fakticky zaniklo za husitských válek, kdy se putimská fara stala utrakvistickou.…  číst dále

Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 6.6. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Putim

Místa v okolí

 Putim
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 železný most
 Kestřany
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 zemský hřebčinec
 městské opevnění
 dům U Koulí
 sladovna
 synagoga
 Písek
 radnice
 Kamenný most
 židovský hřbitov
 Božovice
 Klokočín
 Mladějovice
 Mladějovice
 Velký Kamýk
 vojenský hřbitov
 Jarník
 Tálínský rybník
 Myšenec
 Drahonice
 kostel sv. Havla
 Velký Mehelník
 Cehnice
 Štěkeň
 Kdanský dvůr
 Skočice
 Drhovle
 Brloh
 Čížová
 Kbelnice
 Protivín
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Šamonice
 Vráž
 Osek
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Jánský most
 Vysoký Kamýk
 Kožlí
 synagoga
 Vodňany
 Řepice
 Chřešťovice
 hřbitov
 Údraž
 židovský hřbitov
 Červený Újezdec
 křížová cesta
 děkanství
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 kaple Dobrá voda
 Podolsko
 Čepřovice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Helfenburk
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 Sedlice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Putim
Putim 1
397 01 Putim
Tel: 382 212 346
Základní informace místa
ID místa: 7899
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama