Zbytky tvrze pojmenované po údajném vladykovi Hrochovi, který zde snad mohl sídlit ve 13. st. První jistá písemná zmínka až z r. 1543, kdy již byla tvrz pustá. Dochovaly se pouze zbytky obvodového zdiva paláce do výše prvního až druhého patra.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2005
Doslova co by kamenem dohodil od železniční trati je možné spatřit trozo hranolové věže a dobře viditelné je i bývalé ohrazené území tohoto hrádku.
28.5. 2002
popis

Z tvrze je zachována zhruba polovina věžovitého stavení, založeného dodatečně na západním okraji ostrohu, opevněného staršími valy ze 13.století. Dřevěný překlad v okenní nice byl dendrochronologicky datován do r. 1309+. Věž měla nejméně čtyři plochostropá podlaží - spodní z nich byla dělena střední příčkou na dvě pravděpodobně stejné části. Místnost v úrovni 2.patra byla již obytná (větší okno se sedátkem, vstup na prevet). Ve 3.patře byla asi velká nedělená místnost s krbem v severovýchodním nároží. Dochovaná konzola krbu (ve videu od pana Jaroslava Kočího uváděná jako "asi nějakej krakorec"?!) je dnes jediným architektonickým detailem tvrze (konzoly byly nosný architektonický článek převzatý z antického stavitelství - vystupovaly ze zdi a podpíraly balkón, pavlač, římsu, sochu, nebo i klenbu, v našem případě krb. Podle vzoru antického stavitelství bývala konzola většinou esovitě stočená do volut - dle slovníku odborné terminologie).

Encyklopedie českých tvrzí, 1.díl A-J,, kolekt. aut.,,nakl.Argo,1997, Jaroslav Špiroch, 17.6. 2014

historie

Tvrz stávala na vyvýšené planině na východním okraji údolí, jímž od Březnice protéká říčka Vlčava k Mirovicům. Tímto údolím šla od pradávna stezka od Mirovic na Březnici a dále na Příbram. Blízkost knížecího raně středověkého hradu Bozně a vsi Stražiště na protějším svahu vyvolává dohad, zda i tvrz Hrochův hrádek neměla převážně strážní funkci. Ve 13. století na Hrádku sídlil vladyka Hroch, po němž byl pojmenován. Neznámo kdy získal statek Bohuslav z Němčic, který jej prodal Joštovi z Pruku, hejtmanovi na Třeboni v r. 1477 a v l. 1491 - 1499 na Zvíkově. První písemná zpráva o tvrzi je z r. 1543, kdy Zdeslav Ojíř z Očedělic prodal Václavu Bechyňovi z Lažan tvrz Hrochův hrádek s dvorem a ves Nestrašovice. Když se r. 1579 dělili jeho čtyři synové o majetek, převzal Hrochův hrádek Jiří. Po jeho smrti r. 1582 jeho syn Václav prodal r. 1584 ves Nestrašovice Přibíku Bukovanskému z Bukovan. Tvrz byla při prodeji…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, Praha 1986, 5.4. 2005

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Dobrá Voda

Místa v okolí

 boží muka
 Starosedlský Hrádek
 Myslín
 pivovar Herold
 Březnice
 silniční most
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovské ghetto
 kostel sv. Rocha
 židovský hřbitov
 Tochovice
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 Drahenice
 Chraštice
 kostel sv. Václava
 Draheničky
 Horosedly
 židovský hřbitov
 výklenková kaple
 Zalužany
 synagoga
 boží muka
 Zbenice
 Lety
 Bukovany
 Dolní Nerestce
 Rtišovice
 židovský hřbitov
 empírový most
 Uzeničky
 kostel sv. Vavřince
 Hostišovice
 synagoga
 Památník Vojna
 Rakovice
 Křikava
 Vysoká u Příbramě
 Čimelice
 Čimelice
 Boudy u Čimelic
 socha sv. Barbory
 radnice
 Vintíř
 Kosatínský viklan
 Hůrka u Vranovic
 Hrádek
 Smolotely
 Voltýřov
 Orlík nad Vltavou
 Ženatý dub
 Dobšický mužík
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 vodní nádrž Orlík
 Dolní Líšnice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vojtěcha
 Voltýřov
 Žďákovský most
 Hornický skanzen
 kříž sv. Ivana
 dub sv. Václava
 Karlov
 kostel sv. Prokopa
 Hvožďany
 Milada na vrchu Krchov
 Varvažov
 Cerhonice
 Buzice
 kostel sv. Kateřiny
 špitál
 Varvažov
 kamenný kříž
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Zduchovice
 Zvíkov
 Tchořovice
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 718
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama