Zbytky tvrze pojmenované po údajném vladykovi Hrochovi, který zde snad mohl sídlit ve 13. st. První jistá písemná zmínka až z r. 1543, kdy již byla tvrz pustá. Dochovaly se pouze zbytky obvodového zdiva paláce do výše prvního až druhého patra.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2005
Doslova co by kamenem dohodil od železniční trati je možné spatřit trozo hranolové věže a dobře viditelné je i bývalé ohrazené území tohoto hrádku.
28.5. 2002
popis

Z tvrze je zachována zhruba polovina věžovitého stavení, založeného dodatečně na západním okraji ostrohu, opevněného staršími valy ze 13.století. Dřevěný překlad v okenní nice byl dendrochronologicky datován do r. 1309+. Věž měla nejméně čtyři plochostropá podlaží - spodní z nich byla dělena střední příčkou na dvě pravděpodobně stejné části. Místnost v úrovni 2.patra byla již obytná (větší okno se sedátkem, vstup na prevet). Ve 3.patře byla asi velká nedělená místnost s krbem v severovýchodním nároží. Dochovaná konzola krbu (ve videu od pana Jaroslava Kočího uváděná jako "asi nějakej krakorec"?!) je dnes jediným architektonickým detailem tvrze (konzoly byly nosný architektonický článek převzatý z antického stavitelství - vystupovaly ze zdi a podpíraly balkón, pavlač, římsu, sochu, nebo i klenbu, v našem případě krb. Podle vzoru antického stavitelství bývala konzola většinou esovitě stočená do volut - dle slovníku odborné terminologie).

Encyklopedie českých tvrzí, 1.díl A-J,, kolekt. aut.,,nakl.Argo,1997, Jaroslav Špiroch, 17.6. 2014

historie

Tvrz stávala na vyvýšené planině na východním okraji údolí, jímž od Březnice protéká říčka Vlčava k Mirovicům. Tímto údolím šla od pradávna stezka od Mirovic na Březnici a dále na Příbram. Blízkost knížecího raně středověkého hradu Bozně a vsi Stražiště na protějším svahu vyvolává dohad, zda i tvrz Hrochův hrádek neměla převážně strážní funkci. Ve 13. století na Hrádku sídlil vladyka Hroch, po němž byl pojmenován. Neznámo kdy získal statek Bohuslav z Němčic, který jej prodal Joštovi z Pruku, hejtmanovi na Třeboni v r. 1477 a v l. 1491 - 1499 na Zvíkově. První písemná zpráva o tvrzi je z r. 1543, kdy Zdeslav Ojíř z Očedělic prodal Václavu Bechyňovi z Lažan tvrz Hrochův hrádek s dvorem a ves Nestrašovice. Když se r. 1579 dělili jeho čtyři synové o majetek, převzal Hrochův hrádek Jiří. Po jeho smrti r. 1582 jeho syn Václav prodal r. 1584 ves Nestrašovice Přibíku Bukovanskému z Bukovan. Tvrz byla při prodeji…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, Praha 1986, 5.4. 2005

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Starosedlský Hrádek
 Myslín
 pivovar Herold
 Březnice
 silniční most
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovské ghetto
 kostel sv. Rocha
 židovský hřbitov
 Tochovice
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 Drahenice
 Chraštice
 kostel sv. Václava
 Draheničky
 Horosedly
 židovský hřbitov
 výklenková kaple
 Zalužany
 synagoga
 boží muka
 Zbenice
 Lety
 Bukovany
 Dolní Nerestce
 Rtišovice
 empírový most
 Uzeničky
 Hostišovice
 synagoga
 Památník Vojna
 Křikava
 Rakovice
 Vysoká u Příbramě
 Čimelice
 Čimelice
 Boudy u Čimelic
 socha sv. Barbory
 radnice
 Vintíř
 Kosatínský viklan
 Hůrka u Vranovic
 Hrádek
 Smolotely
 Voltýřov
 Orlík nad Vltavou
 Ženatý dub
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Jiljí
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 Voltýřov
 Žďákovský most
 kříž sv. Ivana
 Karlov
 dub sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Hvožďany
 Varvažov
 Cerhonice
 Buzice
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 špitál
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 mariánský sloup
 Blatná
 parostrojní lihovar
 Zduchovice
 Zvíkov
 Tchořovice
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 718
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama