Artemidin chrám v Efesu vybudován kolem r. 550 př. n. l. R. 356 př. n. l., chrám podpálen žhářem Hérostratem, Alexandr Makedonský ho nechal obnovit. Obnova trvala 120 let. R. 262 n. l. chrám zničen Góty. Ve 4. stol. po nástupu křesťanství ztratil význam. Ve středu chrámu stála socha bohyně Artemis.
Hlavní obrázek místa
Zříceniny Artemidina chrámu v tureckém Efesu.
© Pavel Vítek 06/2022
Efez, řecky Efesos, turecky Efes, bylo jedním z velkoměst iónského Řecka v Malé Asii, které se nacházelo v Lýdii na pobřeží Egejského moře, dnes několik kilometrů od pobřeží v İzmirské provincii, asi 50 km jižně od İzmiru a 200 km severně od Bodrumu. Ke zříceninám Efesu se lze dostat dnes z přístavu Kusadasi, vzdáleného asi 18 km jihozápadně.
Pavel Vítek, 11.11. 2022
popis

Artemidin chrám postavený v iónském řádu, měl obdélný půdorys. Ve střední uzavřené svatyni stála socha bohyně Artemis, bohyně lovu, panenství a krásných mladých dívek. Byla vytvořená ze zlata, stříbra, ebenu a černého kamene, zdobená drahokamy. Cella byla obklopena celkem 125 štíhlými, 18 metrů vysokými iónskými sloupy, které cellu obíhaly ve dvou řadách. Celý chrám byl z mramoru. Výzdobu doplňovala také řada reliéfů. Ve své době byl chrám nejen jednou z největších staveb řeckého světa, ale byl také považován za jednu z jeho nejkrásnějších staveb a takřka normou iónského architektonického řádu. Proto byl prohlášen za jeden ze sedmi divů světa. Chrám nesloužil pouze kultu bohyně, ale také jako dobové obchodní centrum. U Řeků byla Artemis původně ochránkyní zvířat, a to jak domácích, tak divokých. Později se její působnost rozšířila a stala se dárkyní vláhy a rosy a ochránkyní lesů, hájů a polí. Přesná podoba chrámu není…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.crg.cz/sekce/historie/referaty/starovek/sedmdivu/artemis.htm, 11.11. 2022

historie

Efez založili kolonisté především z Athén. V Efesu vzniklo první větší město asi v 13. nebo 14. století před n. l. Artemidin chrám v Efesu známý též jako Artemísion byl vybudován kolem roku 550 př. n. l. Byl jedním z center kultu bohyně lovu Artemis, největším ze starověkých řeckých chrámů a jedním ze sedmi divů světa. V roce 356 př. n. l., v den narození Alexandra Makedonského, byl chrám podpálen žhářem Hérostratem, který tímto své jméno navždy zapsat do historie, když ho přes přísný zákaz zaznamenal historik Theopompos. Po několika letech dobyl Efesos Alexandr Makedonský a rozhodl se chrám obnovit. Přál si, aby dosáhl své původní krásy. Do roku 250 př. n. l. se jeho přání splnilo, a proto mohl být chrám zařazen mezi sedm divů světa, a to jako v pořadí čtvrtý. Alexandr se splnění svého snu však nedožil, obyvatelům Efesu jeho stavba trvala dlouhých 120 let. Roku 262 n. l. byl chrám zničen Góty. Přestože byl ještě jednou…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.crg.cz/sekce/historie/referaty/starovek/sedmdivu/artemis.htm, 11.11. 2022

Komentáře

Turecko,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16845
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.11.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama