Patrová tvrz se střílnami stojí na mírné ostrožně nad bývalým rybníkem, nejsou o ní písemné zprávy. Byla v majetku vladyckého rodu Koňasů z Vydří někdy od poloviny 16. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrz ze dvora usedlosti
Na severní straně tvrze jsou střílny v patře
© Jan Šebek, 07/2008
Tvrz stojí na mírném návrší nad rybníkem (dnes loukou), který napájel níže tekoucí Žirovnický potok. Úzkým úvozem se přichází branou k patrovému stavení s úzkými střílnami na jižní a severní straně v patře. Přilehlý srub je podsklepen. Na začátku 20. století byly ještě viditelné zbytky renesanční rustiky.
Karel Tříska a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. - Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986, 16.12. 2009
historie

Pejdlova Rosíčka

Ves poprvé doložená v pozemkové knize jindřichohradeckého panství asi r. 1575, tvoří dnes součást Hostějevsi. Zachoval se zde zbytek tvrze, o níž jinak nejsou písemné zprávy. Nápis na západní zdi vrytý do malty není již dávno srozumitelný. Jména Jiříka Koňase z Vydří a Pejdla a letopočet 1674 na zasazené kamenné desce nepochybně nasvědčují tomu, že v uvedeném roce žil v tvrzi Pejdl, poddaný majitele tvrze, kterým byl jeden z posledních členů vladyckého rodu Koňasů Jiřík, jehož předkové zde prokazatelně žili před r. 1575.

Karel Tříska a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. - Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986, 16.12. 2009

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Jarošov nad Nežárkou

Místa v okolí

 Nová Včelnice
 Česká Olešná
 Popelín
 Tůmův vrch
 Vítkův Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Žirovnice
 Budkov
 kostel sv. Jiljí
 Čertův kámen
 Palupín
 synagoga
 Nežárecká brána
 Kamenice nad Lipou
 Landfrasova tiskárna
 Jindřichův Hradec
 kostel Všech Svatých
 mlýn Zahrádky
 židovský hřbitov
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 nová radnice
 stará radnice
 boží muka
 kašna
 kostel Božího těla
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Rýdův kopec
 Studená
 Mnich
 kaple sv. Markéty
 Olšany
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Ottona
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
 Vysoký kámen
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jakuba
 Veselá
 Lásenice
 rozhledna U Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 8601
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama