Dřevěná kaple ve vsi Vidly byla postavena v roce 1926 podle projektu architekta Alfonse Petera. Stavbu provedl stavitel Josef Nietsche a vyzdobil Erich Hürden. Zasvěcena byla svaté Hedvice Slezské dne 26. října 1930.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2018
Malá ves Vidly (německy Gabel) se nachází v okrese Bruntál a dnes je částí města Vrbno pod Pradědem, ležící na horním toku řeky Střední Opavy. Dominantou Videl je dřevěná kaple sv. Hedviky, která stojí na kopci nad křižovatkou cest a vede k ní pěší stezka s novými dřevěnými stupni. Stavba nese prvky kubismu, zejména na vnitřním vybavení.
Luděk Vláčil, 13.7. 2018
historie

Písemné prameny pokládají vznik kaple v osadě Vidly do roku 1748. Tato kaple byla zasvěcena sv. Josefovi, uvnitř měla oltář s obrazem patrona stavby. Zřejmě na jejím místě byla v roce 1926 postavena současná kaple sv. Hedviky podle projektu architekta Alfonse Petera. Stavbu provedl stavitel Josef Nietsche. Výzdobu navrhl a provedl Erich Hürden, vlastním jménem Erich Rudolf Heinrich Hlavacek z Akademie výtvarných umění ve Vídni. Kaple vznikla za podpory kardinála Bertrama z Vratislavi a doktora Kleina, velmistra Řádu německých rytířů. Zasvěcena byla svaté Hedvice Slezské dne 26. října 1930. Kapli byl věnován obraz archanděla Michaela z roku 1916 od autora C. Assmanna a dřevěná polychromovaná socha Panny Marie Immaculaty, které však byly na počátku devadesátých let 20. století ukradeny.

Luděk Vláčil - Zdroj: https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/domy-s-historii-kaple-svate-hedviky20100804.html a další, 13.7. 2018

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Vidly

Místa v okolí

 Praděd
 chata Švýcárna
 vodopád
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 chata Barborka
 chata Ovčárna
 Vysoký vodopád
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Petrovy kameny
 hraniční sloup
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 Fürstenwalde
 Františkova myslivna
 kašna
 evangelická zvonice
 Quinburk
 Červenohorské sedlo
 Mnichov
 kaple sv. Josefa
 Vrbno pod Pradědem
 Jelení studánka
 kaple sv. Antonína
 Alfrédova chata
 Malá Morávka
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Freudenštejn
 Zelené kameny
 Koberštejn
 Ztracené kameny
 Adolfovice
 Nová Ves
 kostel sv. Barbory
 Vozka
 kosárna
 hrobka rodiny Kleinů
 Lurdská jeskyně
 kostel sv. Jiří
 Heřmanovice
 lípa Hadí královna
 Loučná nad Desnou
 Tlustá Berta
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 Na Skalce
 sanatorium Altvater
 radnice
 Jeseník
 Moravická kyselka
 barokní most
 kaple sv. Anny
 dům Katovna
 Zlatý Chlum
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 fojtství
 Maršíkov
 kostel sv. Vavřince
 Sobotín
 kostel sv. Václava
 Edelštejn
 kaple sv. Rocha
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 panský dům
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 13934
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama