Dřevěná kaple ve vsi Vidly byla postavena v roce 1926 podle projektu architekta Alfonse Petera. Stavbu provedl stavitel Josef Nietsche a vyzdobil Erich Hürden. Zasvěcena byla svaté Hedvice Slezské dne 26. října 1930.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2018
Malá ves Vidly (německy Gabel) se nachází v okrese Bruntál a dnes je částí města Vrbno pod Pradědem, ležící na horním toku řeky Střední Opavy. Dominantou Videl je dřevěná kaple sv. Hedviky, která stojí na kopci nad křižovatkou cest a vede k ní pěší stezka s novými dřevěnými stupni. Stavba nese prvky kubismu, zejména na vnitřním vybavení.
Luděk Vláčil, 13.7. 2018
historie

Písemné prameny pokládají vznik kaple v osadě Vidly do roku 1748. Tato kaple byla zasvěcena sv. Josefovi, uvnitř měla oltář s obrazem patrona stavby. Zřejmě na jejím místě byla v roce 1926 postavena současná kaple sv. Hedviky podle projektu architekta Alfonse Petera. Stavbu provedl stavitel Josef Nietsche. Výzdobu navrhl a provedl Erich Hürden, vlastním jménem Erich Rudolf Heinrich Hlavacek z Akademie výtvarných umění ve Vídni. Kaple vznikla za podpory kardinála Bertrama z Vratislavi a doktora Kleina, velmistra Řádu německých rytířů. Zasvěcena byla svaté Hedvice Slezské dne 26. října 1930. Kapli byl věnován obraz archanděla Michaela z roku 1916 od autora C. Assmanna a dřevěná polychromovaná socha Panny Marie Immaculaty, které však byly na počátku devadesátých let 20. století ukradeny.

Luděk Vláčil - Zdroj: https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/domy-s-historii-kaple-svate-hedviky20100804.html a další, 13.7. 2018

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Vidly

Místa v okolí

 Praděd
 chata Švýcárna
 vodopád
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 chata Barborka
 chata Ovčárna
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Petrovy kameny
 hraniční sloup
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 Fürstenwalde
 Františkova myslivna
 kašna
 evangelická zvonice
 Quinburk
 Červenohorské sedlo
 Mnichov
 kaple sv. Josefa
 Vrbno pod Pradědem
 Jelení studánka
 Alfrédova chata
 Malá Morávka
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Freudenštejn
 Zelené kameny
 Koberštejn
 Ztracené kameny
 Adolfovice
 kostel sv. Barbory
 Vozka
 kosárna
 hrobka rodiny Kleinů
 Lurdská jeskyně
 kostel sv. Jiří
 Heřmanovice
 lípa Hadí královna
 Loučná nad Desnou
 Tlustá Berta
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 sanatorium Altvater
 radnice
 Jeseník
 Moravická kyselka
 barokní most
 kaple sv. Anny
 dům Katovna
 Zlatý Chlum
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 fojtství
 Maršíkov
 kostel sv. Vavřince
 Sobotín
 kostel sv. Václava
 Edelštejn
 kaple sv. Rocha
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 panský dům
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 13934
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama