Dřevěná kaple ve vsi Vidly byla postavena v roce 1926 podle projektu architekta Alfonse Petera. Stavbu provedl stavitel Josef Nietsche a vyzdobil Erich Hürden. Zasvěcena byla svaté Hedvice Slezské dne 26. října 1930.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2018
Malá ves Vidly (německy Gabel) se nachází v okrese Bruntál a dnes je částí města Vrbno pod Pradědem, ležící na horním toku řeky Střední Opavy. Dominantou Videl je dřevěná kaple sv. Hedviky, která stojí na kopci nad křižovatkou cest a vede k ní pěší stezka s novými dřevěnými stupni. Stavba nese prvky kubismu, zejména na vnitřním vybavení.
Luděk Vláčil, 13.7. 2018
historie

Písemné prameny pokládají vznik kaple v osadě Vidly do roku 1748. Tato kaple byla zasvěcena sv. Josefovi, uvnitř měla oltář s obrazem patrona stavby. Zřejmě na jejím místě byla v roce 1926 postavena současná kaple sv. Hedviky podle projektu architekta Alfonse Petera. Stavbu provedl stavitel Josef Nietsche. Výzdobu navrhl a provedl Erich Hürden, vlastním jménem Erich Rudolf Heinrich Hlavacek z Akademie výtvarných umění ve Vídni. Kaple vznikla za podpory kardinála Bertrama z Vratislavi a doktora Kleina, velmistra Řádu německých rytířů. Zasvěcena byla svaté Hedvice Slezské dne 26. října 1930. Kapli byl věnován obraz archanděla Michaela z roku 1916 od autora C. Assmanna a dřevěná polychromovaná socha Panny Marie Immaculaty, které však byly na počátku devadesátých let 20. století ukradeny.

Luděk Vláčil - Zdroj: https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/domy-s-historii-kaple-svate-hedviky20100804.html a další, 13.7. 2018

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Vidly

Místa v okolí

 Praděd
 chata Švýcárna
 vodopád
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 chata Barborka
 chata Ovčárna
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Petrovy kameny
 hraniční sloup
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 Fürstenwalde
 Františkova myslivna
 kašna
 evangelická zvonice
 Quinburk
 Červenohorské sedlo
 Mnichov
 kaple sv. Josefa
 Vrbno pod Pradědem
 Jelení studánka
 Alfrédova chata
 Malá Morávka
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Freudenštejn
 Zelené kameny
 Koberštejn
 Ztracené kameny
 Adolfovice
 kostel sv. Barbory
 Vozka
 kosárna
 hrobka rodiny Kleinů
 Lurdská jeskyně
 kostel sv. Jiří
 Heřmanovice
 lípa Hadí královna
 Loučná nad Desnou
 Tlustá Berta
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 sanatorium Altvater
 radnice
 Jeseník
 Moravická kyselka
 barokní most
 kaple sv. Anny
 dům Katovna
 Zlatý Chlum
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 fojtství
 Maršíkov
 kostel sv. Vavřince
 Sobotín
 kostel sv. Václava
 Edelštejn
 kaple sv. Rocha
 městské hradby
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 panský dům
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 13934
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.7.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama