Zámek byl postaven na místě staršího zámku postaveného před pol. 17. stol. rodem Hodických z Hodic, který byl poškozen v r. 1844. Zámek byl obnoven Josefem z Barstensteinu. V současnosti byl zámek upraven, a je v něm domov mládeže.
Hlavní obrázek místa
Vstupní průčelí
© Roman Krejčí 6.4.2002
Obec Jindřichov se nachází v těsném sousedství hranice s Polskem, v údolí říčky Osoblahy, v severozápadní části Osoblažska. Přibližně uprostřed obce Jindřichov, při soutoku Svinného potoka a říčky Osoblahy stojí zámek, s dendrologicky zajímavým parkem a množstvím soch, obehnaný zdí. Zámek slouží potřebám ústav sociální péče pro mládež a je veřejnosti nepřístupný. Vedení zámku má však pochopení jak pro turisty, tak pro milovníky památek a proto již dnes je umožněn vstup do parku obklopující zámek. Také je v současné době je připravována rekonstrukce zámku, která by oddělila ubytovací prostory ústavu a zámek by tak mohl být částečně zpřístupněn veřejnosti.
L.P., 4.2. 2007
historie

Zámek Jindřichov se nachází na okraji stejnojmenné slezské obce. Zámek je poměrně rozlehlá čtyřkřídlá budova o jednom patru. Od 1633 patřil Hodickým z Hodic, později velmi významnému slezskému rodu tedy rodu, který se velmi zasloužil o kulturní rozvoj Slezska. Před polovinou 17. století nechali postavit manýristický zámek, který se svou uzavřenou dispozicí s patrovými pilířovými arkádami na dvou stranách a příkopy hlásil ještě k renesančnímu pojetí. Z této stavby se do dnešních dob zachovala větší část dispozice a kleneb přízemí. Zbytek původního zámku byl poškozen při požáru v roce 1844. Následně byl celý zámek obnoven Josefem z Barstensteinu. Přestavba se dotkla především vzhledu fasád, přirozeně interiérů a vzniklo půdní polopatro. Pozdně klasicistní prvky mají především okna v patře pětiosého rizalitu, jeho štít a mohutný balkonový portikus nesený zdvojenými pilíři. V dnešních dobách byl zámek upraven pro…  číst dále

jps7, Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček), 23.2. 2005

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Jindřichov

Místa v okolí

 Dívčí Hrad
 Biskupská hora
 Hynčice
 Leuchtenštejn
 Eldorado
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 kaple sv. Rocha
 Město Albrechtice
 Hraniční vrch
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Dolní Holčovice
 Edelštejn
 Heřmanovice
 Slezské Rudoltice
 Zlatorudné mlýny
 kostel sv. Jiří
 Fulštejn
 kaple sv. Anny
 Burkvíz
 Gebauerova hrobka
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Slezské Pavlovice
 Linhartovy
 kostel sv. Mikuláše
 Hrozová
 Matějovická jeskyně
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Lurdská jeskyně
 Kobylí
 Mnichov
 Quinburk
 evangelická zvonice
 kašna
 Fürstenwalde
Kontaktní informace
Ústav sociální péče pro
mládež s mentálním postižením,
příspěvková organizace
Jindřichov č.p. 24
793 83 Jindřichov u Krnova

Vlastník:
Moravskoslezský kraj
Tel.: +420 554 649 019
Tel: 554 641 016
http://domovsdopomoci.cz/default.aspx
usp.jindrichov@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 2877
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama