Zámek byl postaven na místě staršího zámku postaveného před pol. 17. stol. rodem Hodických z Hodic, který byl poškozen v r. 1844. Zámek byl obnoven Josefem z Barstensteinu. V současnosti byl zámek upraven, a je v něm domov mládeže.
Hlavní obrázek místa
Vstupní průčelí
© Roman Krejčí 6.4.2002
Obec Jindřichov se nachází v těsném sousedství hranice s Polskem, v údolí říčky Osoblahy, v severozápadní části Osoblažska. Přibližně uprostřed obce Jindřichov, při soutoku Svinného potoka a říčky Osoblahy stojí zámek, s dendrologicky zajímavým parkem a množstvím soch, obehnaný zdí. Zámek slouží potřebám ústav sociální péče pro mládež a je veřejnosti nepřístupný. Vedení zámku má však pochopení jak pro turisty, tak pro milovníky památek a proto již dnes je umožněn vstup do parku obklopující zámek. Také je v současné době je připravována rekonstrukce zámku, která by oddělila ubytovací prostory ústavu a zámek by tak mohl být částečně zpřístupněn veřejnosti.
L.P., 4.2. 2007
historie

Zámek Jindřichov se nachází na okraji stejnojmenné slezské obce. Zámek je poměrně rozlehlá čtyřkřídlá budova o jednom patru. Od 1633 patřil Hodickým z Hodic, později velmi významnému slezskému rodu tedy rodu, který se velmi zasloužil o kulturní rozvoj Slezska. Před polovinou 17. století nechali postavit manýristický zámek, který se svou uzavřenou dispozicí s patrovými pilířovými arkádami na dvou stranách a příkopy hlásil ještě k renesančnímu pojetí. Z této stavby se do dnešních dob zachovala větší část dispozice a kleneb přízemí. Zbytek původního zámku byl poškozen při požáru v roce 1844. Následně byl celý zámek obnoven Josefem z Barstensteinu. Přestavba se dotkla především vzhledu fasád, přirozeně interiérů a vzniklo půdní polopatro. Pozdně klasicistní prvky mají především okna v patře pětiosého rizalitu, jeho štít a mohutný balkonový portikus nesený zdvojenými pilíři. V dnešních dobách byl zámek upraven pro…  číst dále

jps7, Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku (M. Plaček), 23.2. 2005

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Jindřichov

Místa v okolí

 Strážnice
 Dívčí Hrad
 Biskupská hora
 Hynčice
 Leuchtenštejn
 Eldorado
 Město Albrechtice
 Brunerova vila
 kaple sv. Rocha
 Město Albrechtice
 Hraniční vrch
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Dolní Holčovice
 Edelštejn
 Heřmanovice
 Slezské Rudoltice
 Zlatorudné mlýny
 kostel sv. Jiří
 Fulštejn
 kaple sv. Anny
 Burkvíz
 městské hradby
 Gebauerova hrobka
 Na Skalce
 židovský hřbitov
 Slezské Pavlovice
 Linhartovy
 kostel sv. Mikuláše
 Hrozová
 Matějovická jeskyně
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Lurdská jeskyně
 Kobylí
 Mnichov
 Quinburk
 evangelická zvonice
 kašna
 Fürstenwalde
Kontaktní informace
Ústav sociální péče pro
mládež s mentálním postižením,
příspěvková organizace
Jindřichov č.p. 24
793 83 Jindřichov u Krnova

Vlastník:
Moravskoslezský kraj
Tel.: +420 554 649 019
Tel: 554 641 016
http://domovsdopomoci.cz/default.aspx
usp.jindrichov@quick.cz
Základní informace místa
ID místa: 2877
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama