Chrám přátelství stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Moravou. Postaven r. 1806. Architekt Joseph Hardmuth. Stavba kruhového půdorysu v antikizujícím stylu. První opravy proběhly r. 1834. R. 1880 v Chrámu přátelství opravován strop. O Chrám přátelství se starají Lesy České republiky.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2020
Chrám přátelství se nachází v zámeckém areálu kolem Nových Zámků. Ty se nacházejí v katastru obce Mladeč. Chrám přátelství leží 6 km západně od Litovle.
Pavel Vítek, 23.1. 2023
popis

Chrám přátelství, známější jako Templ, stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Moravou v západní části areálu. Byl postaven roku 1806 podle plánu architekta Josepha Hardtmutha, jehož plány na výstavbu se údajně nacházejí v lichtenštejnském archivu ve Vaduzu. Jedná se o stavbu kruhového půdorysu v antikizujícím stylu, členěnou v obvodovém zdivu iónskými polosloupy. Jde o jednu z romantických staveb komponované krajiny Novozámeckého areálu. Lze předpokládat, že mezi Templem a ostatními stavbami existovaly vizuální vazby. Všechny tyto rozkošné stavby byly mezi sebou propojeny pěšími chodníky, přičemž přechod přes řeku do jižního segmentu komponované krajiny byl umožněn v této části lávkou vedenou pod Chrámem přátelství, nyní již neexistující. První opravy Templu proběhly již v r. 1834, do téhož roku spadala i oprava mostku u této stavby. V r. 1838 byl Templ úmyslně poškozen, byly vylomeny žaluzie a okna, pachatel zůstal…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.litovelsko.eu/dr-cs/252-chram-pratelstvi-templ.html, 23.1. 2023

pověsti

Princ Karel, který dlel na Nových Zámcích se svou matkou, aby se zotavil z nemocí, se brzy na jaře zatoulal v tato místa. U splavu se dostal do moci rusalek, které jej zpěvem a tancem sváděly a sama jejich královna si na prince pomyslela. Její ložnice však byla hluboko pod proudem řeky a právě tam prince zvala a on již téměř podlehl, když vtom se objevila lesní panna, která hocha zachránila před náručí královny a tím i před utonutím. Princ omdlel a zde, u splavu, jej našla jeho matka. Když se probral, byl zcela zdravý a vyprávěl o zvláštní příhodě. Na počest princova uzdravení byl zde vystavěn Chrám přátelství.

zdroj: https://www.litovelsko.eu/dr-cs/252-chram-pratelstvi-templ.html, 23.1. 2023

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Mladeč

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16987
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.1.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama