Pseudorománský kostel na vrcholu Březové hory byl postaven v roce 1879. Na jeho místě stála v 16. století dřevěná zvonice, a po roce 1732 barokní kaple. Vybavení je barokní a rokokové.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2009
Jednolodní obdélný kostel s obdélníkovým presbytářem a s hranolovitou věží nad západním průčelím. Hlavní oltář je portálový, sloupový s obrazem sv. Prokopa a barokními sochami sv. Vojtěcha a sv. Prokopa. Boční oltář sv. Barbory je rokokový, se soškami sv. Vojtěcha a sv. Jana Nepomuckého.
Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 1. A - J. Academia, Praha 1977), 30.8. 2009
historie

Na vrcholu Březové hory stála v 16. století dřevěná zvonice, nejstarší doložená sakrální stavba Březových Hor. Zvon z této zvonice z roku 1580 je uložen v Hornickém muzeu. Na zděnou kapli nechal zvonici přestavět hormistr Jiří Tomáš Pusch. Barokní kaple byla dostavěna roku 1732, vysvěcena byla v den sv. Prokopa v roce 1733. Kaple brzo nestačila kapacitně a proto k ní byl roku 1835 přistavěn dřevěný přístavek. V roce 1879 byla část kaple ubourána a byla dostavěna do podoby současného pseudorománského kostela.

Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 1. A - J. Academia, Praha 1977), 30.8. 2009

Půdorys místa

půdorys kostela
© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 13 Politický okres příbramský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1901
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Příbram VI-Březové Hory

Místa v okolí

 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 dub sv. Václava
 židovský hřbitov
 Památník Vojna
 kříž sv. Ivana
 Drahlín
 Vysoká u Příbramě
 Hluboš
 Pičín
 Buková u Příbramě
 Rtišovice
 Dlouhá Lhota
 Hůrka u Vranovic
 Tochovice
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 Starosedlský Hrádek
 boží muka
 Valdek
 Zbenice
 kostel sv. Vavřince
 Smolotely
 Chraštice
 Památník padlým
 židovský hřbitov
 Plešivec
 židovský hřbitov
 Dolní Líšnice
 kaple sv. Anny
 pivovar Herold
 židovské ghetto
 synagoga
 Březnice
 Hrochův hrádek
 silniční most
 kostel sv. Rocha
 Studený vrch
 Bukovany
 Tři Trubky
 Ostrý
 boží muka
 Chlukov
 kostel sv. Václava
 Hradec
 synagoga
 radnice
 Komárov
 Čertův most
 Dobříš
 zámecké zahrady
 Vargač
 Obora
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 3678
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama