Hradiště neznámého stáří na vrcholu Studeného vrchu v Bílých Karpatech. Oválné opevnění kolem vrcholu kopce s málo patrným příkopem a valem. Dobře patrný je terénní zlom na vnitřní straně příkopu.
Hlavní obrázek místa
Jižní opevnění hradiště.
© Pavel Semple, 06/2017
V pramenech neuváděné hradiště se rozkládá na vrcholu Studeného vrchu v Bílých Karpatech, přibližně 1.5 km severně od obce Březová, vrchol kopce se však již nachází na katastru obce Suchá Loz. Podél jeho jižního okraje vede červeně značená cesta hrdinů SNP z Lopeníku k vyhlídkové věži U Křížku.
Pavel Semple, 4.7. 2017
popis

Oválné opevnění hradiště tvořil příkop a před ním navršený val. Opevnění se nachází přibližně 640 m nad mořem. Vrchol kopce je v centru hradiště ve výšce 646 m. Přikop je dnes z větší části zanesený a val srovnaný. Opevnění se tak v terénu projevuje především náhlým terénním zlomem ve svahu kopce na vnitřní straně příkopu. Zásek příkopu vytváří terénní stupeň o výšce 2-3 m, sledovatelný po celém obvodu hradiště. Právě tento zlom upoutá pozornost nic netušícího kolemjdoucího. Dokladem opevnění je pak jižní strana hradiště, kde je příkop s valem stále dobře patrný. Délka hradiště je asi 200 metrů a šířka asi 100 metrů.

Pavel Semple, zdroj: (http://icvelkasweb.webmium.com/hradiste), 4.7. 2017

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Suchá Loz

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 13499
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama