Hradiště neznámého stáří na vrcholu Studeného vrchu v Bílých Karpatech. Oválné opevnění kolem vrcholu kopce s málo patrným příkopem a valem. Dobře patrný je terénní zlom na vnitřní straně příkopu.
Hlavní obrázek místa
Jižní opevnění hradiště.
© Pavel Semple, 06/2017
V pramenech neuváděné hradiště se rozkládá na vrcholu Studeného vrchu v Bílých Karpatech, přibližně 1.5 km severně od obce Březová, vrchol kopce se však již nachází na katastru obce Suchá Loz. Podél jeho jižního okraje vede červeně značená cesta hrdinů SNP z Lopeníku k vyhlídkové věži U Křížku.
Pavel Semple, 4.7. 2017
popis

Oválné opevnění hradiště tvořil příkop a před ním navršený val. Opevnění se nachází přibližně 640 m nad mořem. Vrchol kopce je v centru hradiště ve výšce 646 m. Přikop je dnes z větší části zanesený a val srovnaný. Opevnění se tak v terénu projevuje především náhlým terénním zlomem ve svahu kopce na vnitřní straně příkopu. Zásek příkopu vytváří terénní stupeň o výšce 2-3 m, sledovatelný po celém obvodu hradiště. Právě tento zlom upoutá pozornost nic netušícího kolemjdoucího. Dokladem opevnění je pak jižní strana hradiště, kde je příkop s valem stále dobře patrný. Délka hradiště je asi 200 metrů a šířka asi 100 metrů.

Pavel Semple, zdroj: (http://icvelkasweb.webmium.com/hradiste), 4.7. 2017

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Suchá Loz

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 13499
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama