Barokní kostel se špitálem byl vybudován r. 1691 přestavbou pův. kaple z r. 1518. R. 1939 byla oblast vysídlena a stala se vojenským cvičištěm, později hraničním pásmem. Chátrající kostel byl r. 1967 zbořen. Po r. 1989 byla zrušena hraniční oblast, r. 1992 vyznačeny základy kostela a místo upraveno.
Hlavní obrázek místa
Dochované sklepení.
Dochované sklepení.
© Viktor Geber, 11/2010

Kostel a špitál Svatá Anna

Zbytky kostela a špitál sv. Anny leží na zelené turistické trase u Chebu, 1 km východně od Bismarckovy rozhledny.
Viktor Geber, 20.9. 2010
historie

Kostel a špitál sv. Anny

Původně poutní jednolodní barokní kostel sv. Anny se špitálem vznikl přestavbou kaple Kalvárie z roku 1518. Po několika úpravách byla kaple roku 1561 vyzdobena a v roku 1684 k ní byla přistavěna věž. Až roku 1691 se z ní stává po dalších úpravách kostel. V roce 1781 se přistavila fara. V roce 1939 byla oblast vysídlena a stalo se z ní vojenské cvičiště. Během 2. světové války došlo k mírnému poškození kostela. Po válce a odsunu německého obyvatelstva nedošlo ke znovuosídlení obce. Z celé oblasti se stalo hraniční pásmo. Kostel dlouho chátral spolu s ostatními objekty, které přežily válku. Obec oficiálně zanikla až roku 1960. V roce 1967 byl kostel i přilehlé objekty zbořeny. Po pádu komunismu roku 1989 a po zrušení hraničního pásma se opět obnovil turismus v této oblasti. Nečekané překvapení bylo v podobě Bismarckovi rozhledny, která byla nalezena a na jejíž existenci se patrně zapomnělo. Kostel…  číst dále

Viktor Geber, 20.9. 2010

Karlovarský kraj,  Cheb  (CH), Cheb

Místa v okolí

 Bismarckova rozhledna
 Cetnov
 Bříza
 Cheb
 Václavský hrad
 Špalíček
 Dudácká kašna
 Chlumeček
 Salingburg
 metorologický sloup
 Císařské lázně
 pramen Natálie
 Pomezná
 fara
 kostel sv. Olgy
 kostel sv. Volfganga
 Ostroh
 Starý Hrozňatov
 Hohenberg
 Poustka
 Libá (Liebenstein)
 kostel sv. Vavřince
 Hazlov
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Skalná
 Doubrava
 Skalná
 Okrouhlá
 Kapellenberg
 Mostov
 Goethovy skalky
 kostel sv. Anny
 Neuhaus
 Kaceřov
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Dyleň
 Lítov
Základní informace místa
ID místa: 9405
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.3.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama