Zámek Světce přestavovaný knížecím rodem Windischgrätzů ze zrušeného paulánského kláštera s kostelem zůstal po smrti donátora r. 1862 nedokončen. Bývalý kostel se stal zříceninou, sousední konvent byl upraven na internát učiliště.
Hlavní obrázek místa
Světce-zřícenina zámku
© Hanka 02/2022
Světce (německy Heiligen) jsou osada asi s 50 obyvateli, část města Tachova. Prochází tudy silnice II/199 z Tachova na hraniční přechod s Německem Pavlův Studenec/Bärnau. Přes Světce na tentýž hraniční přechod vede i zelená turistická značka. Kolem zříceniny nedostavěného zámku vede také naučná stezka Vysoká-Světce.
Jiří Špaček, 12.4. 2005
historie

Klášterní kostel paulánů, zasvěcený 14 sv. Pomocníkům, byl postaven v letech 1674-1680 na místě starší kaple z r. 1486 podle plánů snad Giovanniho Domenica Orsiho; z raně barokní výstavby pochází dochované obvodové zdivo s torzy kleneb a pasů, plastické členění fasád i interiérů, fragmenty vstupů a oken. Po zrušení kláštera r. 1787 byl kostel vyklizen a odsvěcen. V r. 1816 byla při bouři stržena část střechy, poté byl objekt provizorně zastřešen, ale od té doby chátral, neboť měl sloužit jako kolna a sklad dříví. V letech 1857-1861 byla nákladem knížecího rodu Windischgrätzů realizována přestavba na zámek podle projektu schwarzenberského stavebního ředitele Viléma Nevenhorsta. Protože r. 1862 donátor zemřel, nebyla nikdy dokončena. Stavbu vedl chebský stavitel Haberzettl. Kvůli přestavbě byly sneseny horní partie obvodových stěn, některé klenby a další části obvodového zdiva. Výrazněji byla upravena jihovýchodní věž, byla…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.3. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Světce

Místa v okolí

 jízdárna
 Husmannova kaple
 Vysoká
 Tachov
 městské opevnění
 gotická boží muka
 Pernolec
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Lesná
 Lhotka
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Svatovítský zámek
 Nové Sedliště
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Broumov
 Ostrůvek
 Planá
 Šelmberk
 Bohušův vrch
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Berchembogen
 Přimda
 Velké Dvorce
 Panská rozhledna
 Milíře u Rozvadova
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Lazurová hora
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 3001
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama