Zámek Světce přestavovaný knížecím rodem Windischgrätzů ze zrušeného paulánského kláštera s kostelem zůstal po smrti donátora r. 1862 nedokončen. Bývalý kostel se stal zříceninou, sousední konvent byl upraven na internát učiliště.
Hlavní obrázek místa
Světce-zřícenina zámku
© Hanka 02/2022
Světce (německy Heiligen) jsou osada asi s 50 obyvateli, část města Tachova. Prochází tudy silnice II/199 z Tachova na hraniční přechod s Německem Pavlův Studenec/Bärnau. Přes Světce na tentýž hraniční přechod vede i zelená turistická značka. Kolem zříceniny nedostavěného zámku vede také naučná stezka Vysoká-Světce.
Jiří Špaček, 12.4. 2005
historie

Klášterní kostel paulánů, zasvěcený 14 sv. Pomocníkům, byl postaven v letech 1674-1680 na místě starší kaple z r. 1486 podle plánů snad Giovanniho Domenica Orsiho; z raně barokní výstavby pochází dochované obvodové zdivo s torzy kleneb a pasů, plastické členění fasád i interiérů, fragmenty vstupů a oken. Po zrušení kláštera r. 1787 byl kostel vyklizen a odsvěcen. V r. 1816 byla při bouři stržena část střechy, poté byl objekt provizorně zastřešen, ale od té doby chátral, neboť měl sloužit jako kolna a sklad dříví. V letech 1857-1861 byla nákladem knížecího rodu Windischgrätzů realizována přestavba na zámek podle projektu schwarzenberského stavebního ředitele Viléma Nevenhorsta. Protože r. 1862 donátor zemřel, nebyla nikdy dokončena. Stavbu vedl chebský stavitel Haberzettl. Kvůli přestavbě byly sneseny horní partie obvodových stěn, některé klenby a další části obvodového zdiva. Výrazněji byla upravena jihovýchodní věž, byla…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.3. 2022

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Světce

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 3001
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama