Betonový obloukový most přes Teplou Vltavu postavila v Horní Vltavici r. 1926 firma Pittel a Brausewetter Betonbau Praq náhradou za již nevyhovující dřevěnou stavbu z pol. 18. stol. Do stavby nového mostu byla zakomponována i původní barokní kaple svatého Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
Povodní strana mostu z pravého břehu Teplé Vltavy
© Ivan Grisa 05/2010
Most s dolní mostovkou je 35 m dlouhý, jeho železobetonové oblouky jsou 6 m vysoké.
E.H. podle Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Dušan Josef, Libri 2002, 3.1. 2013
historie

Silniční most přes Teplou Vltavu v Horní Vltavici

Přechod pasovské obchodní stezky přes Teplou Vltavu zajišťoval po dlouhá staletí brod. Zřejmě v polovině 18. století ho nahradil dřevěný most, u kterého byla postavena kaple "mostního" svatého Jana Nepomuckého. Po I. světové válce přestal původní most postačovat rostoucím nárokům silniční dopravy a byl proto roku 1926 nahrazen betonovým obloukovým mostem. Ten postavila firma Pittel Brausewetter Betonbau Prag, o čemž dodnes svědčí reliéfní tabulky u vjezdů. Při stavbě nového mostu byla do něj zakomponována i barokní kaple. Obec užívala do roku 1938 siluetu mostu na obecním razítku. Roku 1987 byl vyhlášen technickou památkou, v relativně dobré kondici přežil i dramatický nárůst frekvence těžké kamionové dopravy po otevření hranic po roce 1989.

Ivan Grisa, dle webové stránky obce Horní Vltavice, 16.5. 2010

Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Horní Vltavice

Místa v okolí

 Lenora
 chlebová pec
 Kunžvart
 rechle
 Boubínský prales
 kaple Panny Marie
 Boubín
 Volarské šance
 Chalupská slať
 Stožecká kaple
 domy alpského typu
 městské opevnění
 stará radnice
 kostel sv. Kateřiny
 kašny
 radnice
 měšťanský pivovar
 dům U jelena
 Vimperk
 Haselburg
 Hus
 Drslavice
 kostel sv. Štěpána
 Smrčná
 Zdíkov
 kostel sv. Anny
 Královácký kámen
 kaple sv. Ducha
 Vlachovo Březí
 Schmiedův pivovar
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 9069
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama